<

Şortlu kıza saldırı davasında tahliye yok

İstanbul Pendik’te, 21 yaşındaki Melisa Sağlam’a şort giydiği için minibüste saldıran Ercan Kızılateş’in yargılanmasına başlandı. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi. Saldırgan, pişman olduğunu belirterek genç kızda

Şortlu kıza saldırı davasında tahliye yok
HABERİ PAYLAŞ

İstanbul Pendik’te, minibüste üniversite öğrencisi şortlu bir kıza saldırdığı iddia edilen tutuklu sanık Ercan Kızılateş’in “sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlarından yargılanmasına başlandı.

Anadolu 27. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Ercan Kızılateş, müşteki Asena Melis Sağlam (21) ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada savunma yapan Kızılateş, olay tarihinde eve gitmek üzere minibüse bindiğini, arka koltuğa oturduğunu, müştekiye “Bu şekilde giyinmeniz yakışık almaz” dediğini belirtti.

Müşteki Sağlam’ın kendisini tersleyerek “Bakma o zaman, nefis denilen bir şey var.” dediğini öne süren Kızılateş, “Ben de ‘evet haklısınız nefis denen bir şey var, sizin bu şekilde giyinmeniz toplumdaki insanları tahrik ediyor’ dedim. Kulaklığı takılıydı, telefonla konuştuğunu anlamadım. ‘Gerizekalı, salak’ diye konuşunca tahrik oldum. Bu sözleri üzerime almamdan dolayı saçını çekmek istedim ama yapmadım” ifadelerini kullandı.

”PİŞMANIM” DEYİP ÖZÜR DİLEDİ

Müştekinin kendisine hakaretinden dolayı bir anlık tepkiyle tokat eylemini gerçekleştirdiğini savunan Kızılateş, yaptığı şeyden pişman olduğunu ve müştekiden özür dilediğini söyledi.

“SOL TARAFIMA DARBE ALDIM, KAFAMI CAMA VURDUM”

Müşteki Asena Melis Sağlam da minibüste sanığın çaprazındaki koltuğa oturduğunu, sanığın kendisine “Ramazanda bu şekilde giyilir mi, bu şekilde giyinmeye utanmıyor musun?” ifadelerini kullandığını savundu.

Müşteki Sağlam şunları kaydetti:

“Ben de kendisine ‘bakma o zaman bana’ dedim. ‘Ben nasıl bakmayayım tahrik oluyorum’ dedi. ‘Allah nefis vermiş sen de bakma rahatsız oluyorsan’ dedim. Ben de baktım konuşuyor, kulaklığı taktım, sosyal medyada videoları takip ediyordum. İnsanlar inmeye başladı. Yanımda birinin durduğunu fark ettim, sol tarafıma darbe aldım, kafamı cama vurdum. ‘Ne yapıyorsun sen’ diye elimi kaldırdım, elimi tuttu beni tartaklamaya devam etti.”

Olaydan sonra toplu taşıma araçlarına binemediğini ifade eden Sağlam, yoğun bir anksiyete ve depresyon geçirdiğini, sanığın özrünü kabul etmediğini belirtti.

Duruşmada minibüs şoförü Emre Güney ve müşteki Asena Melis Sağlam’ın annesi Zeynep Sağlam tanık olarak dinlendi.

Mahkeme, sanığın üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, sanığa atılı suçlar için kanunda öngörülen cezanın al üst sınırları ve sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önüne alarak sanık Ercan Kızılateş’in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Dosyanın yeniden, konusunda uzman teknik donanıma sahip bilirkişiye gönderilmesine hükmeden mahkeme, eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı 12 Eylül’e erteledi.

DURUŞMA SONRASI BASIN AÇIKLAMASI

Duruşma sonrası müşteki Asena Melis Sağlam ailesi ve avukatlarıyla beraber İstanbul Anadolu Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı.

Avukat Nuriye Alsancak, kadınlar olarak bu dosyayı çok önemsediklerini ve takip ettiklerini belirterek, Sağlam’ın yanında olduklarını göstermek istediklerini söyledi.

Kadınlar olarak yaşam özgürlüğünü savunmak için bu dosyayı önemsediklerini ifade eden Alsancak,”Günümüzde kadın hakları mücadelesi maalesef bir yaşam mücadelesi, hayatta kalma mücadelesi haline geldi. Sokakta yaşam şeklimiz ve kıyafetimiz nedeniyle hiç tanımadığımız erkekler tarafından saldırıya uğrar olduk” diye konuştu.

Asena Melis Sağlam da “Duruşma benim adıma güzel geçti çünkü tutukluluk halinin devamına karar verildi. İçimdeki korkuyu ve hüznü biraz olsun dindirdi. Yanımda olanlara, aileme, avukatlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Pendik’te 14 Haziran’da yolcu olarak bulunduğu minibüste, bir başka yolcu tarafından hakarete ve şiddete maruz kaldığını iddia eden Melisa Sağlam’ın şikayette bulunması üzerine sanık Ercan Kızılateş hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Bu kapsamda tutuklama talebiyle Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Kızılateş’in serbest bırakılmasına soruşturmayı yürüten savcılık itirazda bulunmuştu. 

İtirazı kabul eden bir üst hakimlik, Kızılateş hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti. Sanık Kızılateş’in “hakaret”, “kasten yaralama”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlarından tutuklanmasına karar verilmişti.

Hem sanığa hem müştekiye olayın nasıl gerçekleştiği soruldu. 11 yıl hapsi istenen Ercan Kızılateş ”Bu şekilde giyinmeniz hiç yakışık almamış dedim. Bana hakaret etti o sırada ben buna takıldım nasıl desem tahrik oldum öfke duydum sonrasında tokat attım. Pişmanım” dedi. Kızılateş, Melisa Sağlam’dan özür diledi ancak genç kız sanığın özrünü kabul etmedi.

Melisa Sağlam ise, hakaret etmediğini belirterek tam tersi sanığın kendisine olay anında sinkaflı cümleler kullandığını söyledi. Sağlam, olayın ardından anksiyete geliştirdiğini kendisini tehlikede gördüğünü toplu taşıma araçlarına binemediğini ve hatta tek başına dışarıda dahi çıkamadığını ifade etti.

Duruşma sonrası açıklama yapan Sağlam, ”Tutukluluğa devam kararı alınmış olmasından memnunum. Umarın ikinci celsede caydırıcı bir karar alınmış olur” dedi.

Mahkeme bir sonraki duruşmaya cinsel taciz olup olmadığına ilişkin rapor hazırlanmasını istedi. Duruşma 12 Eylül’e ertelendi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X