‘Sorumluluk alacak kuruma ihtiyaç var’

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, Maliye Bakanlığının, vatandaşlara ve müteahhitlere konutlarının gerçek değerini beyan etmediği gerekçesiyle ceza göndermeye başladığını söyledi.

‘Sorumluluk alacak kuruma ihtiyaç var’

Burada çok önemli belirsizliklerin olduğunu belirten Tellioğlu, ‘Söz konusu gayrimenkulün gerçek değeri hangi tarihe göredir? Gayrimenkulün satıldığı tarihteki değerini sorumluluk alarak belirleyecek bir kurum ve kuruluş var mıdır? Bugün için belediye rayiçleri esas alınarak yapılan işlemlerden ceza verilecekse başka var olmayan hangi kurum esas alınmalıdır? Vatandaştan veya müteahhitten değer belirleme gibi uzmanlık gerektiren bir yaklaşım mı beklenmektedir’ dedi.

BÜTÜNCÜL OLMALI

Tellioğlu, tapu harçlarının emlak vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkullerin gerçek değeri üzerinden ödenmesinin kendilerinin de üzerinde durdukları ve yetkilileri uyardıkları bir konu olduğunu vurguladı. Tahir Tellioğlu, ‘Ancak bu konu sadece vergi tahsil etme sorunu olarak değil, inşaat ve müteahhitlik sektörünün içinde bulunduğu sorunları da kapsayan bütüncül bir yaklaşım ile ele alınmalıdır’ diye konuştu. Tellioğlu, haksız uygulamalara son vermek, vatandaşı ve girişimciyi mağdur etmemek, devleti de vergi kaybından korumak için gayrimenkul değer belirleme kurumunun kurulması gerektiğini kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X