Soruşturma en detaylı şekilde yapılacak

Başbakan Davutoğlu, Şişli`deki asansör kazasıyla ilgili, `Her türlü soruşturma en detaylı şekilde yapılacak` dedi.

Soruşturma en detaylı şekilde yapılacak
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şişli’deki asansör kazasıyla ilgili, “Her türlü soruşturma en detaylı şekilde yapılacak. Bu olayın oluş şekli, varsa ihmal, eğer başka sebepler varsa bu sebepler derinlemesine araştırılacak. Kamuoyunun şunu bilmesini isterim, bu tür olaylarda bir an bile tereddüt etmeden gerekli her türlü araştırmayı, soruşturmayı yapar, bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için her türlü tedbirini alırız” dedi.
 
Davutoğlu, Meram ilçesindeki ikametgahının önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Şişli’deki asansör kazasında 10 işçinin hayatını kaybetmesini değerlendirdi.
 
Herkesi derinden üzen, hüzne boğan bir olayın meydana geldiğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Dün olay olur olmaz hem İçişleri Bakanlığımızı hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızı görevlendirdik. Gece boyu da buradan gelişmeleri takip ettim” diye konuştu.
 
Olay yerine giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in kendisine son olarak, saat 04.30’te tekrar bilgi sunduğunu dile getiren Davutoğlu, “İlk değerlendirmeleri zaten takip ettiniz. Bakanımız da zaten vurguladı. Maalesef 10 işçimiz, 10 canımız, emekçimiz iş asansörünün raydan çıkması suretiyle vefat ettiler” ifadesini kullandı.
 
İşçilere Allah’tan rahmet dileyen, ailelerine, millet ve hükümet adına taziyelerini sunan Başbakan Davutoğlu, çok acı ve üzüntü verici bir olayın meydana geldiğini söyledi. Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:
 
“Dün bu gelişmeyi haber alır almaz hem adli hem idari soruşturma başlatılmıştır. Her türlü soruşturma en detaylı şekilde yapılacak, bu olayın oluş şekli, varsa ihmal veya başka sebepler varsa bu sebepler derinlemesine araştırılacak. Kamuoyumuzun şunu bilmesini isterim ki bu tür olaylarda bir an bile tereddüt etmeden gerekli her türlü araştırmayı, soruşturmayı yapar bir daha böyle bir olay yaşanmaması için de her tür tedbiri alırız. Bu konuda bütün sorumlularla ilgili olarak da en derin araştırma, soruşturma yapılacak. Olayın oluş seyri konusunda da kamuoyumuzu aydınlatacak bilgilere ulaşacağız. Bu çerçevede Sayın Bakanımıza da Avustralya’ya yapmayı planladığı ki G-20 çalışma bakanları toplantısı vardı, o ziyareti iptal etmesi talimatını verdim.”
 
Başbakan Davutoğlu, olayın yarın Bakanlar Kurulu toplantısında detaylı şekilde değerlendirileceğini dile getirerek, “Olayı iki boyutuyla değerlendireceğiz. Birinci boyut bu olayın açıklığa kavuşturulması ve bu olayla ilgili hiçbir hususun karanlıkta kalmaması. Bu konuda Bakanımızdan yarın brifing alacağız” dedi.
 
Yarın Bakanlar Kurulu’nun en önemli gündem maddesi bu olacak
 
Konuyla ilgili gelişmeleri gün boyunca takip edeceğini vurgulayan Davutoğlu, şunları söyledi:
 
“İkinci boyutu ise yarın iş güvenliği konusunda bu olayın da ötesinde genel olarak alınması gereken tedbirleri de ele alacağız. 2012 Haziranı’nda aslında son derece şümullü, kapsamlı bir iş güvenliği yasası çıkardık. Bu yasada eğer aksayan yönler varsa, bu olay eğer bize bu aksayan yönlerle ilgili herhangi bir işaret sunarsa, bu konuda da gerekli her türlü yasal tedbiri alırız. Eğer yasada bütün hususlar göz önüne alınıp ortaya konulmuşsa ve buna rağmen bu olaylar olmuşsa orada idari ya da adli bir tedbir almak gerekiyorsa bunları alacağız. Yarın Bakanlar Kurulu’nun en önemli gündem maddesi bu olacak. Detaylı bir şekilde çalışmaları, soruşturmaları, incelemeleri yaptıktan sonra gereken her türlü tedbiri almak konusunda bir an bile tereddüt etmeyeceğiz. Bu kapsamda da bütün ilgili tarafların bundan sonra bu olaylar olmaması için yapabilecekleri katkılar, öneriler varsa onu hükümetimize iletmeleri konusunda da çağrıda bulunuyorum.”
 
Davutoğlu, olayda hayatını kaybeden işçilerle ilgili, “Onlar alın teriyle, emekleriyle helal rızık için çalıştılar. Bu yönleriyle de bizim için bir şehit hükmündedirler. Onlar için gerekli her türlü tedbiri de alırız. Aileleri itibarıyla da gerekli tedbirleri almayı düşünüyoruz” ifadesini kullandı.
 
Tamamlanınca kamuoyunu aydınlatacak bilgiler vereceğiz
 
Söz konusu inşaatın denetimlerinde eksikliklerin olup olmadığına yönelik soruya Başbakan Davutoğlu, “Bu konuda araştırmalar, incelemeler, soruşturmalar sürüyor. Gerekli incelemeler yapılmadan erken bir hüküm vermek istemeyiz. Tamamlanınca kamuoyunu aydınlatacak bilgiler vereceğiz” karşılığını verdi.
 
Davutoğlu, hayatını kaybeden işçilerin aileleri için sosyal güvenlik hakları bakımdan atılması gereken her türlü adımın atılacağını belirterek, ailelere maddi bir yardım yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine, şunları söyledi:
 
“Çalışma Bakanımız da bu çalışmaları yürütüyor. Herhangi bir destek olur mu, bunu yarın ki Bakanlar Kurulu’nda değerlendiririz. Benim kastettiğim emek uğruna vefat edenlerin taşıdıkları manevi değer itibaren söylüyorum. Emek en kutsal değerdir. Ailelerimizin mağdur olmaması için eğer desteğe ihtiyaç varsa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da dahil olmak üzere her türlü tedbiri alırız. Tabi bu inşaatı yürüten firmanın da mutlaka alacağı tedbirler vardır, bunları değerlendireceğiz.”
 
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 167 No’lu sözleşmesini imzalamasıyla ilgili bir soru üzerine Davutoğlu, şu yanıtı verdi:
 
“İLO Sözleşmesi’yle ilgili olarak, şunu çok açık bir şekilde ifade edeyim; dünyanın en gelişmiş ülkelerinde iş güvenliği hangi şartlarda sağlanıyorsa onu sağlamak için her türlü tedbiri alırız, her türlü yasal çalışmayı yürütürüz. Bunları da yarın Bakanlar Kurulu’nda ele alacağız. Mesele sadece hukuki mevzuat değil, dünyanın en iyi yasasını çıkartsanız, en evrensel geçerliliği olan kuralları koysanız insan faktörü önemli. Oradaki denetim görevlileri, iş güvenliğiyle ilgili sorumlular bu yasal mevzuatın özünü teşkil eden sağlam bir bilince sahip olmalı. Aksi takdirde yasal olarak almış olduğunuz tedbirler by-pass edilmeye kalkılırsa tabii iş kazalarını yaşamak kaçınılmaz olur. O bakımdan hem yasal tedbirleri alacağız hem de bu bu bilinci yaygınlaştırmak için atılması gereken ne adım varsa mutlaka atılacaktır. İnsan unsurunun da burada değerlendirilmesi gerekir. Yarın bütün bu boyutlarıyla konuyu ele alacağız ve kamuoyumuzu da aydınlatacağına inandığım açıklamaları atacağız.”
 
Davutoğlu, Galler’in Newport şehrinde yapılan NATO zirvesinde alınan kararlarla ilgili bir soru üzerine, “Bunları hep ele alacağız, kamuoyunun bilmesi gereken bir husus olursa da bilgilendiririz” yanıtını verdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X