Soyguncuya tıpatıp benzeyen adam 17 yıl sonra serbest bırakıldı

ABD’nin Kansas eyaletinde gerçekleşen bir silahlı soygun suçu için 19 yıl hapse mahkum edilen bir adam, kendisine kopyası kadar benzeyen şüpheli adam bulunduğunda bırakıldı.

Soyguncuya tıpatıp benzeyen adam 17 yıl sonra serbest bırakıldı

Sadece görgü tanıklarının ifadeleriyle teşhis edilerek yakalanan Richard Anthony Jones, yeterli kanıt bulunamadığı için 17 yıl sonra salıverildi.

Tanıklar, iki adamın birbirinden ayrılamayacak kadar benzediğini söyledi. Jones, kendisine bu kadar benzeyen diğer adamı bulmanın “samanlıkta iğne aramak” kadar zor olduğunu belirtti.

Serbest bırakılan Jones, “Şansa inanmam ama sanırım Tanrı beni kutsadı” dedi.

1999’da Kansas’ta bir parkta oturan insanların soyguna uğraması sonrası yakalanarak suçlu bulunan Jones, “Bütün temyiz başvurularım reddedildi. Zor bir yolculuktu” diye açıkladı.

Bir gün Jones’un yanındaki mahkumlar, Ricky olarak bilinen bir adama ne kadar benzediğinden bahsettiler. Üstelik ilk isimleri de aynıydı.

BBC Türkçe’nin haberine göre Ricky’nin fotoğrafını gösterdiklerinde ise, bütün taşlar yerine oturdu.

John 2015’te yanlışlıkla cezalandırılan mahkumlara destek veren Midwest Innocence Project adlı inisiyatife Ricky adlı bir adamdan bahsettiğinde, buradaki araştırmacı avukatlar devreye girdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X