Soykırım zanlısı eski Sırp askere beraat

Bosna Hersek Mahkemesi, 1995 yılının temmuz ayında gerçekleştirilen Srebrenitsa’daki soykırımda, 900 Boşnak’ın öldürülmesiyle ilgili davada yargılanan eski Sırp asker Aleksandar Cvetkoviç hakkında “delil yetersizliği” gerekçesiyle beraat kararı verdi.

Soykırım zanlısı eski Sırp askere beraat

“Soykırımı suçu işlemek” şüphesiyle yargılanan Cvetkoviç’in, Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu bünyesinde görev aldığı sürede Srebrenitsa’daki BM ve UNPROFOR üslerine saldırı gerçekleştirmek, 11 Temmuz 1995’teki “Krivaya-95” askeri operasyonuna katılmak ve diğer Sırp askerlerle birlikte 16 Temmuz 1995’te 900 Boşnak sivilin kurşuna dizildiği Branyevo mevkisindeki katliama katılmakla suçlanıyordu.

Bosna Hersek Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Cvetkoviç’in de diğer Sırp askerlerle birlikte Branyevo’daki olayda Boşnakları makineli silahla kurşuna dizdiği ifade edilmişti.

Mahkeme Başkanı Darko Samarciç, Branyevo’da büyük bir katliamın gerçekleştiğini ve burada yaşanan olayla ilgili verilmiş mahkeme kararlarının bulunduğu anımsatarak, “Ancak mahkeme, bireysel yargılamada bu katliamın suçlusunu belirlemek zorundadır. Bu davada mahkeme, delil yetersizliği nedeniyle zanlının katliama katıldığını doğrulayamamıştır” ifadesini kullandı.

Tutuklu yargılanan Cvetkoviç’in beraat kararının ardından cezaevinden çıktığı öğrenildi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X