Soykırımın 22. yılında Srebrenica

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Srebrenica soykırımının 22. yıldönümünde, Bosna Hersek’te gerçekleştirilen ve kendisinin de katıldığı ‘Marş Mira Barış Yürüyüşü’nde çekilen fotoğraflardan derlenerek hazırlanan sergide, tüm insanlara barış ç

Soykırımın 22. yılında Srebrenica

Başkan Altepe, Bursa Kent Müzesi’nde açılan sergideki yürek yakan görüntülere dikkati çekerek, “Srebrenica katliamı, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da gerçekleşen ve insanlık adına yapılmış büyük bir katliamdır. Bu katliamda Müslümanlara büyük acılar yaşatıldı. 1995 yılında yaşanan bu vahşetin yıldönümünde bizler de Bursa’dan bir ekiple yürüyüşe katılarak Boşnak kardeşlerimizle birlikte üzüldük, ağladık ve o acıyı birlikte hatırladık” dedi.

 

“BÜYÜK İNSANLIK DRAMI UNUTULMAMALI”

 

Başkan Altepe, Srebrenica’daki katliamdan kaçanların orman yolundan Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı ve halk arasında ‘Ölüm Yolu’ olarak da bilinen güzergâhta düzenlenen ‘Barış Yürüyüşü’ne (Marş Mira) yaklaşık 6 bin kişinin katıldığını hatırlatarak, “Srebrenica katliamının 22. yıldönümü anma törenlerine Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de destek verdik. Düzenlediğimiz organizasyon ile Bursalı gazeteciler, akademisyenler, Dağcılık Federasyonu, Kent Konseyi, Çevrem Derneği, Bursaspor Taraftarlar Derneği, BUFSAD ve Büyükşehir Belediyespor Kulübü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 40 kişilik heyetle, ölüm yolunda düzenlenen barış yürüyüşüne katıldık. İnsanlık, medeniyet ve merhamet sadece bizim milletimizde var. Srebrenica’da yaşanan büyük insanlık dramı unutulmamalı. Müslüman Boşnak kardeşlerimizin dramı unutulmamalı, ders alınmalı. Açtığımız bu anlamlı fotoğraf sergisi ile katliamın 22. yılında şahit olduklarımızı, şehrimize aktarıyoruz. Herkesi sergiyi izlemeye davet ediyorum” diye konuştu. Başkan Altepe, Barış yürüyüşüne katılan Bursa heyetine katılım belgelerini de verdi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X