S&P’den İslami banka açıklaması

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un (S&P) İslami Finans Direktörü ve Global Başkanı Muhammed Damak, Türkiye’deki İslami finansın halen dar ölçekli olduğunu söyledi.

S&P’den İslami banka açıklaması
HABERİ PAYLAŞ

Dubai’de düzenlenen Uluslararası İslam Ekonomisi Zirvesi kapsamında açıklamalarda bulunan Damak, Türkiye’deki İslami finansın yeterli gelişmeyi göstermeme nedenini İslami bankaların sayısının az olmasıyla açıkladı. ‘Türkiye’deki İslami bankaların sayısı son 10 yıl içinde artmış olsa da bunlar bankacılık sisteminin sadece yüzde 6’lık bir kısmını oluşturuyor’ diyen Damak, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Dünyada İslami finans sektörünün hacmi 2 trilyon dolara ulaşmış durumda, Türkiye ise bu alandan sadece yüzde 3’lük bir pay alıyor. Sektörde en büyük pay Suudi Arabistan, İran, Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait.’

SUKUK İHRACI ARTAR

Türk piyasasında sukuk ihraç oranında yaşanan düşüşe dikkati çeken Damak, yıl başından bu yana 1,5 milyar dolarlık sukuk ihraç edildiğini, bu rakamın geçen yılın aynı döneminde 2,6 milyar dolar olduğunu belirtti. Damak Türk hükümetinin İslami finansa yönelmesi ve yerli bankaların bu piyasadan daha büyük pay almasına yardımcı olacak adımlar atılmasının gelecek dönemde sukuk ihracını artıracağını savundu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X