‘Spekülasyon hezimetle bitti’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Somali’de bir çocuğa hediye ettiği kitapla ilgili, “Kılıçdaroğlu’nun spekülasyonlar üzerinden hezimete uğradığını gördük” dedi.

‘Spekülasyon hezimetle bitti’

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı dolayısıyla kapsamlı anma törenleri gerçekleştirileceğini belirterek, “Bu savaşın en önemli yönlerinden birisi de Türkiye’nin bugün bu savaşta karşı cephede yer almış milletlerle kurduğu iyi dostluk ilişkileridir. Bu çerçevede de 23 Nisan Günü İstanbul’da bir barış zirvesi yapılması planlanmaktadır. 24 Nisan kutlamalarının hemen öncesinde. Burada da bütün dünyaya ‘bu centilmenler savaşından bugün dünyanın yaşadığı zorlukları da dikkate alarak nasıl bir barış mesajı verebiliriz.’ Bunun değerlendirmesi yapılacak ve bütün dünya kamuoyuyla paylaşılacaktır” dedi.

Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ilk kez bilgilendirme toplantısı yaparak, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 aylık faaliyetlerini anlatan Kalın, Erdoğan’ın “koşturan ve terleyen bir cumhurbaşkanı olacağım” sözlerini doğrular nitelikte göreve geldiği günden bu yana 16 ülkeyi ziyaret ettiğini, 3 zirveye katıldığını, 3 devlet başkanı, 6 cumhurbaşkanı, 4 meclis başkanı, 2 temsilciler meclisi başkanı, 7 başbakan, 18 bakan ile NATO, BM ve AB gibi kuruluşların temsilcilerini Beştepe Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırlandığını, ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi. 

Erdoğan’ın bu yoğun tempoda yeni Cumhurbaşkanlığı teşkilat şemasını oluşturduğunu, toplam 13 başkanlık ve bunlara bağlı çeşitli birim ve müdürlükler kurulduğunu, bu başkanlıkların sayısının, kapsamının ne olacağının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takdir ve tasarrufunda bulunduğunu anlatan Kalın, “Bu başkanlıkların ana hizmet alanı; yoğun çalışan, halkın oylarıyla seçildiği için halka bu oyların hesabını veren Cumhurbaşkanımızın çalışmalarına katkı sunmak, onun ulusal, bölgesel, uluslararası gündemine ilişkin çalışmalar yapmak ve kendisine gerekli katkıları sağlamaktır” diye konuştu.  

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın, Erdoğan’ın tabiriyle yakında “külliye” olarak tabir edilecek şekilde, yeni bir yerleşke olarak inşa edildiğini ve son 5 aydaki tempo, ağırlanan devlet başkanı ve heyetler dikkate alındığında bu sarayın ne kadar doğru ve isabetli bir karar olduğunun ortaya çıktığını belirten Kalın, “Burası milletin sarayıdır, burası devletin temsil edildiği yerdir ve gelen yabancı konuklar yerli konuklar Rus Devlet Başkanı’ndan Katolik dünyasının ruhani lideri Papa’dan, dün burada misafir ettiğimiz muhtarlarımıza kadar geniş yelpazede farklı misafirleri ağırladığımız bir yerdir. Bütün birimlerin yoğun, koordineli çalıştığı hizmet binası olarak açılmış bulunmaktadır” ifadesini kullandı.  

Yerleşke içerisinde çok amaçlı konferans salonu, cami, büyük bir kongre merkezi ve büyük bir Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi yapılacağını, bunların da önümüzdeki yıl tamamlanmasının planlandığını belirten Kalın, bu projeler tamamlandığında burasının millet ile devletin, halk ile cumhurbaşkanının, cumhur ile reisinin bir araya geldiği, buluştuğu tam bir külliye haline geleceğini söyledi. 

“Türkiye, Somali’de insanlığın yüzünü ağartan işlere imza atıyor”

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 3 Afrika ülkesini kapsayan Etiyopya, Cibuti ve Somali ziyaretlerindeki temaslarına da değinerek, bu ziyaretlerin 2005’te hayata geçirilen Afrika açılımının uzantısı olarak gerçekleştirildiğini kaydetti. Türkiye’nin Afrika açılım politikasının yoğun biçimde, artan tempoyla devam edeceğini vurgulayan Kalın, yakın tarihte Afrika ülkelerine yine bir dizi ziyaretlerin planlandığını, Türkiye’de de Afrika ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının ağırlanacağını, 3 Şubat Pazartesi günü Mali Cumhurbaşkanı’nın, ardından da Gabon ve Senagal cumhurbaşkanlarının Türkiye’yi ziyaret edeceğini anlattı. 

Erdoğan’ın Somali ziyaretinin ayrı bir önemi olduğuna işaret eden İbrahim Kalın, “2011 yılında Cumhurbaşkanımızın o zaman başbakanken Somali’ye yaptığı ziyaret Somali’nin modern tarihinde bir dönüm noktasını teşkil ediyor. Kıtlıkla, salgın hastalıklarla, iç savaş ve güvenlik sorunlarıyla uğraşan Somali için 2011’de yapılan o kapsamlı ziyaret bugün meyvelerini vermeye başladı. 3,5 yıl sonra bu ziyarette bu tabloyu çok açık ve net şekilde orada müşahede ettik. Kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, iş adamları el birliğiyle… Türkiye, Somali’de insanlığın yüzünü ağartan işlere imza atıyor” değerlendirmesinde bulundu. 

İbrahim Kalın, Türkiye’nin, Somali için yeni projeleri olacağını, konut, altyapı, enerji, güvenlik alanlarında bu ülkeye yardımların devam edeceğini vurguladı. 

Somali’de Türkiye’nin katkılarıyla yapılan 200 yataklı hastanenin açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hastaları ziyaret ederek, hasta bir çocuğa boyama kitabı hediye ettiğini anımsatan Kalın, şöyle devam etti:

“Bu kitap üzerinden dün yapılan spekülasyonun nasıl bir hezimetle sonuçlandığını hep beraber müşahede ettik. Tabi Ana Muhalefet liderimizin böyle bir konuma düşmüş olması üzüntü verici Türkiye açısından. Bizim tavsiyemiz sayın Anamuhalefet Lideri bu tür asılsız, temelsiz spekülasyonlar yerine buyursunlar Somali’ye gitsinler. Orada Türkiye Cumhuriyeti devletimizin, STK’ların, iş adamlarının yaptığı yardım faaliyetlerini bizzat yerinde görsünler. O insanlara sorsunlar, Somali’deki çocuklara Türkiye’nin ne anlama geldiğini, Türkiye’nin yaptığı yardımların ne anlam taşıdığını bizzat kendileri sorsunlar. Ondan sonra bu tür umarız sakir yöntemlere başvurma ihtiyacı hissetmezler.” 

Erdoğan’ın Latin Amerika ziyaretleri

Afrika’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önemli gündem maddelerinden biri olmaya devam edeceğini, kapsamlı dış politika vizyonu çerçevesinde 9-13 Şubat’ta Erdoğan’ın Kolombiya, Küba ve Meksika’yı kapsayan Latin Amerika temasları olacağını ifade eden İbrahim Kalın, “Latin Amerika ziyaretlerini biz Türkiye’nin o bölge ile olan ilişkileri açısından son derece önemsiyoruz. Bu ziyaretler önümüzdeki aylarda da devam edecek. Türkiye G20 dönem başkanlığını 1 Aralık 2014 itibarıyla devralmış durumda, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında kasım ayında Antalya’da yapılacak G20 zirvesi öncesinde Sayın Cumhurbaşkanımız hazırlık toplantısı mahiyetinde G20 üyesi ülkeleri de programı imkan verdiğince ziyaret edecek” diye konuştu. 

 

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Latin Amerika’ya yapacağı ziyaretlerin mart ayında Brezilya, Arjantin ve Şili ile devam edeceğini, İran, Suudi Arabistan, AB üyesi ülkeler, Brüksel, Kazakistan ve Özbekistan’a da önümüzdeki aylarda ziyaretlerin olacağını kaydetti. 

Charlie Hebdo’ya yönelik saldırı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fransa’daki hadiseler ve sonrasında yaşanan olayları da değerlendirerek, şöyle konuştu:

“7 Ocak’ta Charlie Hebdo’ya yapılan saldırının hemen ardından bütün dünya büyük bir infial gösterdi, terörizme karşı ortak bir duruş sergilendi. Bu duruşun tecellisi ve tezahürü olarak Sayın Başbakanımız Paris’deki yürüyüşe katıldı. Bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımız, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile bir telefon görüşmesi yaptı, Türkiye’nin bu zor günlerinde Fransa’nın yanında olduğunu ifade etti. Bu menfur saldırıyı kınamakla beraber İslamofobi, İslam karşıtlığı, ifade özgürlüğü konularında da gerek Avrupa’da gerek dünyanın diğer bölgelerinde hararetli bir tartışma başladı. Sayın Cumhurbaşkanımızın son yıllarda özellikle İslamofobi ve nefret suçları konusunda yaptığı uyarıların, çağrıların ne kadar haklı olduğunu bu elim hadiseden sonra tekrar müşahede etmiş olduk. Bu yöndeki çalışmalarımız da devam edecektir. Sayın Hollande’ın süreçte gösterdiği tavır takdire şayandır. Kendisi İslamofobik söylemlere prim vermeden bu süreci başarıyla yürütmektedir. Özellikle Arap Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada ‘İslamofobi ve İslam karşıtı nefret söylemlerine yönelik bunlar sadece kınanmamalı aynı zamanda hukuki müeyyide ile cezalandırılmalı’ çağrısını önemsediğimizi ifade etmek isteriz. Bu konuyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Hollande ile temasları yoğun şekilde devam ediyor, bundan sonra da devam edecek.”

Yunanistan’daki seçimler

Kalın, Yunanistan’daki seçimleri de yakından takip ettiklerini belirterek, seçim sonuçlarının Yunanistan halkına hayırlı olmasını diledi. Yunanistan’ın Türkiye için önemli bir komşu olduğunu, ülkeler arasında her düzeyde iyi ilişkilerin geliştirilmesinin öncelikli hedefler arasında bulunduğunu dile getiren Kalın, bu çerçevede Erdoğan’ın başbakan olarak Mayıs 2010’daki Atina ziyaretinde Türkiye – Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi sürecinin başlatıldığını, tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşayan Yunanistan’da bu mekanizmanın başarılı devam ettiğini, son olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yakın bir tarihte Yunanistan’a gittiğini belirtti. 

İbrahim Kalın, Siriza Partisi’nin galibiyetini ve Aleksis Çipras’ın galibiyetini kutlayarak, “Bunun Türk – Yunan ilişkilerine yeni bir ivme kazandırmak için yeni bir fırsat olacağını değerlendiriyoruz. Sayın Başbakanımız da 26 Ocak günü Sayın Çipras’ı arayarak tebrik etmiş ve ilişkilerimizin bundan sonra da aynı yoğunlukla devam edeceğini ifade etmişlerdir” dedi. 

Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı dolayısıyla kapsamlı anma törenleri gerçekleştirileceğini belirterek, “Bu savaşın en önemli yönlerinden birisi de Türkiye’nin bugün bu savaşta karşı cephede yer almış milletlerle kurduğu iyi dostluk ilişkileridir. Bu çerçevede de 23 Nisan Günü İstanbul’da bir barış zirvesi yapılması planlanmaktadır. 24 Nisan kutlamalarının hemen öncesinde. Burada da bütün dünyaya ‘bu centilmenler savaşından bugün dünyanın yaşadığı zorlukları da dikkate alarak nasıl bir barış mesajı verebiliriz’, bunun değerlendirmesi yapılacak ve bütün dünya kamuoyuyla paylaşılacaktır” dedi.

Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü dolayısıyla 18 Mart ve 24-25 Nisan tarihlerinde geniş kapsamlı anma etkinliklerinin gerçekleştirileceğini ifade eden Kalın, geçen yıl yapılan törenlerde, 36 ülkeden savunma ve dışişleri bakanlarının 24 Nisan’da Çanakkale’de bir araya geldiğini, bu yılki kutlamalara da 100’e yakın devlet ve hükümet başkanının davet edildiğini, birçoğundan teyid alındığını bildirdi. 

 

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bu yıl da 5 aylık süredeki performansına devam edeceğine dikkat çekerek, “Bugüne kadar nasıl Hükümet ve diğer devlet kurumlarıyla tam bir uyum ve koordinasyon içerisinde çalışmalar yürütüldüğü gibi bundan sonra da aynı çerçevede bu çalışmalar yürütülecektir. Türkiye’nin 2023 vizyonuna ulaşması noktasında Cumhurbaşkanımızın gösterdiği hedefler, koyduğu çerçeve ülkemizin daha ileriye gitmesi noktasında hepimizin yolunu da aydınlatmaya devam edecektir” diye konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X