‘Srebrenitsa anneleri’ Papa’ya tepkili

Srebrenitsa Soykırımı’nda ailelerini kaybeden kadınlar, Papa Franciscus’un Ermeni iddialarını “soykırım”, Bosna’da yaşananları ise “kitlesel cinayet” olarak nitelendirmesine tepki gösterdi.

‘Srebrenitsa anneleri’ Papa’ya tepkili

Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Hatica Mehmedoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Papa Franciscus’un Srebrenitsa’da yapılanları “soykırım” olarak nitelendirmemesine şaşırmadığını ancak Srebrenitsa’dakilerin soykırım olduğuna dair bir mahkeme kararının bulunduğunu ve bu karara saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

Srebrenitsa’da 2 oğlu ile eşini kaybeden Mehmedoviç, Srebrenitsa Soykırımı’nın, 100 yıl önce yaşananlarla asla karşılaştırılamayacağına dikkati çekerek, “Srebrenitsa’da yaşananları bilmeyenler ki bu Papa da olsa, gerçekleri öğrenebilir” diye konuştu.

Srebrenitsa ve Jepa Aneleri Derneği Başkan Yardımcısı Kada Hotiç de Papa’nın ifadelerine “tepkili” olduklarını belirterek, “Ben bir uzman ya da tarihçi değilim. Ben soykırımın tanığıyım. Srebrenitsa’da yaşananlar ile ilgili bir mahkeme kararı var” dedi.

Hotiç, o tarihlerde Ermenilerle yaşananlara dair bilgisi olduğunu ancak yaşananlara “soykırım” denebilmesi için bir mahkeme kararı olması gerektiğine dikkati çekti.

“Srebrenitsa’da olanlar asla unutulmalı”

Srebrenitsa Soykırımı’nda eşini ve oğlunu kaybeden Fadila Efendiç ise Papa’nın sözlerine ilişkin, “Belki de kendisi Srebrenitsa’da neler yaşandığını unuttu” dedi.

Özellikle eğitimli insanların Srebrenitsa hakkında gerektiği gibi açıklamalar yapmadığında kendisini kötü hissettiğini ifade ederek, “Ne olursa olsun, bilgili ve eğitimli insanlar adil olmak ve gerçekleri söylemek zorunda. Srebrenitsa’da olanlar asla unutulmamalı” diye konuştu.

Papa Franciscus, Vatikan’da 12 Nisan’da Ermeniler için düzenlenen ayinde, selefi Papa 2. Jean Paul döneminde imzalanan deklarasyonda yer alan 1915 olaylarıyla ilgili; “20. yüzyılın ilk soykırımı” ifadesine atıfta bulunmuştu. 

Papa, aynı ayinde Nazizm ve Stalinizm döneminde de diğer iki büyük trajedinin yaşandığını belirterek, “Son olarak da Kamboçya, Ruanda, Burundi ve Bosna’da kitlesel cinayetler işlendi” ifadesini kullanmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X