‘SSK’ya fahiş fiyatla ilaç alımı’ davasında karar

“SSK’ya fahiş fiyatla ilaç alımı” iddiasıyla yargılanan Eski Roche Müstahzarları Sanayi AŞ Genel Müdürü Faruk Yöneyman, eski SSK İlaç ve Eczacılık Daire Başkanı Hülya Özdemir ve eski SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Canpolat’ın da aralarında

‘SSK’ya fahiş fiyatla ilaç alımı’ davasında karar

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tutuksuz sanıklar Ahmet Sarıbay, Mehmet Burak, Ümit Ceylan, Azmi Arslan, Nazmi Celal Güler ile müşteki sanık Veysi Mungan ve tarafların avukatları katıldı.

Davaya ilişkin son sözleri sorulan sanıklar, beraatlerini talep etti.

Sanık avukatları da müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini ya da davanın zaman aşımı nedeniyle düşürülmesini istedi.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklar Orhan Canbolat, Hülya Özdemir, Servet Rüştü Karahan, Nazmi Güleyüpoğlu, Gülşen Terakye’yi “ihaleye fesat karıştırmak”, sanıklar Faruk Yöneyman, Gökhan Demir, Tahir Ünsal, Ahmet Sarıbay, Burak Mehmet Sarıbay’ı “ihaleye fesat karıştırma suçuna iştirak” suçlarından 5’er yıl hapis cezasına mahkum etti. Heyet, sanıkların yargılamadaki tutum ve davranışlarını dikkate alarak cezalarını 4’er yıl 2’şer aya indirdi.

Mahkeme, sanıklar Orhan Canbolat, Hülya Özdemir, Servet Rüştü Karahan, Nazmi Güleyüpoğlu, Gülşen Terakye, Sait Ersoy, İhsan Yener Kaya, Zehra İnci Koyuncu, İsmail Şeref Sümer, Azmi Arslan, Nazmi Celal Güler hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan açılan davanın, zaman aşımından düşürülmesine karar verdi.

Sanıklar Sait Ersoy, İhsan Yener Kaya, Zehra İnci Koyuncu, İsmail Şeref Sümer, Azmi Arslan, Ümit Ceylan ve Nazmi Celal Güler’in “ihaleye fesat karıştırma” suçundan “yeterli ve inandırıcı delil elde edilemediği” gerekçesiyle ayrı ayrı beraatlerini kararlaştıran heyet, müşteki sanık Veysi Mungan hakkında daha önce beraat kararı verildiğinden yeniden karar vermeye yer olmadığına hükmetti.

İddian​ameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, bir ihbar üzerine 2004 yılında SSK’ya fahiş fiyatla ilaç alımı iddiasına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında SSK’nın yöneticileri ile Roche ilaç firmasının sorumluları hakkında iddianame hazırlanmıştı. 

İddianamede, eski Roche Müstahzarları Sanayi AŞ Genel Müdürü Faruk Yöneyman, eski SSK İlaç ve Eczacılık Daire Başkanı Hülya Özdemir ve eski SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Canpolat’ın da aralarında bulunduğu 18 sanığın ”görevi kötüye kullanmak” ve ”ihaleye fesat karıştırmak” suçlarından cezalandırılmaları talep edilmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X