Stratejik kasaba IŞİD’in elinde

Halep’in stratejik öneme sahip Savran kasabası IŞİD tarafından ele geçirildi. Terör örgütü Suudi Arabistan’daki Şiileri de hedef alacağını duyurdu.

Stratejik kasaba IŞİD’in elinde

Bölgeye bir hafta önce saldırı başlatan Irak Şam İslam Devleti ‘IŞİD( adlı terör örgütü, Türkiye sınırına 10 kilometre uzaklıkta olan Savran kasabasını ele geçirdi. 

Halep’in kuzeydeki muhalif gruplarla bağlantısını sağlayan Mera ilçesine saldıran örgüt, burayı da alırsa Halep’in kuzeydeki diğer örgütlerle bağlantısı kesilmiş olacak. IŞİD son olarak bölgedeki Hasiye, Elbil ve Sed Şehbe köylerini de aldı. Savran Kasabasını ele geçirdikten hemen sonra bir bildiri yayınlayan IŞİD, bundan sonraki ilk hedeflerinin önce Azez, sonra da Afrin Kürt bölgesi olduğunu duyurdu.

Suriye ordusunun Halep’e varil bombasıyla saldırmasından dolayı halk bir taraftan kentten kaçarken diğer taraftan IŞİD’in  kuzeyde muhalif bölgelere saldırması nedeniyle yeni bir göç dalgası yaşanmasından korkuluyor.

HEDEF ŞİİLER

Bu arada IŞİD, örgütün Suudi Arabistan kolundan bir militana ait olduğu söylenen bir ses kaydı yayınladı. Kayıtta, Suudi Arabistan’ı ‘İslam düşmanı’ ve ‘kafir’ olduğu savunulan Şiilerden ‘arındırma’ çağrısında bulunulduğunu duyurdu. Ses kaydındaki militanın, Suudi Arabistan’ın Doğu Eyaleti’ndeki bir Şii camisinde 22 Mayıs’ta gerçekleşen ve 21 kişinin ölümüne neden olan intihar saldırısına da gönderme yaptığı belirtildi.

‘KÖKLERİNİ KURUTACAĞIZ’

Öte yandan Suudi Arabistan Kralı Selman, ‘İslam ve insanlık değerlerini ayak altına alan mide bulandırıcı bir terör saldırısı’ olarak tanımladığı 29 Mayıs’taki saldırı sonrasında, ‘sorumluların mutlaka bulunup cezalandırılacağını’ söylemişti. Kral Selman, ‘Sapkınlarla ve teröristlerle olan savaşımız inlerine girip köklerini kurutuncaya dek hiç bitmeyecek’ şeklinde konuşmuştu

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X