‘Su artık çeşmeden değil cüzdandan içiliyor’

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu; BUSKİ Genel Müdürlüğü önünde düzenlediği basın açıklamasıyla, son aylarda yüksek gelen su faturalarını protesto etti. BUSKİ yetkilileri, önce İYİ partililere açıklama yaptırmak istemedi.

‘Su artık çeşmeden değil cüzdandan içiliyor’
HABERİ PAYLAŞ

DERYA DEMİR PINAR

Ancak görüşmelerden sonra İYİ Partililer, BUSKİ önünde açıklama yaptı. Yanlarında getirdikleri su sayaçlarını müdürlük kapısına bırakan Türkoğlu, “Artık işe yaramayan bu su sayaçları sizlere iade ediyoruz” diyerek yüksek faturaların takipçisi olacaklarını söyledi.

Türkiye’nin en pahalı suyunun Bursa’da kullandırıldığını öne süren Türkoğlu, “Su artık çeşmeden değil, cüzdandan içiliyor. Uludağ’dan diğer şehirlere göre daha az maliyetle gelen su nasıl oluyor da en yüksek fiyata satılıyor? İstanbul, her 2.5 ton kullanımın yarım tonunundan ‘insani yaşam hakkı’ diyerek ücret almıyor.

Aynı şekilde Eskişehir, Ankara gibi büyükşehir belediyeleri katı atık bedeli, bakım bedeli gibi ücretler talep etmiyor. Ancak Bursa’da Çevre Temizlik Vergisi’nin de olduğu faturalarda ayrıca katı atık bedelinin bulunmasını vatandaşa nasıl izah ediyorsunuz? 10 ton kullanılan suya; İstanbullu 64, Eskişehirli 52, Ankaralı 58, Adanalı 68 lira öderken, Bursalılar aynı miktar su için neden cebinden 82 lira çıkarıyor. Bu ay İstanbul’da 4 metreküp su kullanan biri 18 lira öderken neden aynı miktara Bursalılar’ın cebinden 50 lira çıkıyor? Bunun takipçisi olacağız. Bursalılara bu faturaların reva görülmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X