Su kaynaklarına sıkı denetim

Uludağ üzerinde yer alan ve ambalajlı su firma tarafından işletilen su kaynakları Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından titizlikle denetleniyor.

Su kaynaklarına sıkı denetim
HABERİ PAYLAŞ

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, ambalajlı su firmalarının kaynaklarına yapılan denetimler hakkında açıklamalarda bulundu.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ruhsat verilen kaynak ve mineralli su firmalarına yılda yaklaşık 200  denetim yapıldığı bilgisini veren Dr. Akan “Denetimde saptanan eksiklikler, Bakanlığımız tarafından yayınlanan yönetmeliklerde belirtilen süre zarfında tamamlanmakta, aksi takdirde yasal işlemler yapılarak firmaların yüksek kalite standartlarında çalışması sağlanmaktadır” dedi.

Bursa’da 6 adet doğal mineralli su, 18 adet doğal kaynak suyu, 1 adet içme suyu üretimi yapan, toplam 25 işletme bulunduğunu belirten Dr. Akan, “Su firmaları, mevcut kaynaklarına ilave etmek istedikleri her yeni su kaynağı için müdürlüğümüze başvuru yaptıklarında, Uludağ’ın zirvesindeki kaynaklara çıkılarak yerinde inceleme yapılmaktadır. 2 bin metre rakımdaki su kaynakları Müdürlüğümüz tarafından hem ruhsatlandırma öncesi hem de ruhsat verildikten sonra belli aralıklarla denetlenerek, kaynak koruma alanı içerisinde suyun kirlenmesine neden olabilecek her türlü risk faktörün önlenmesine çalışılmaktadır” şeklinde konuştu.

AMBALAJA KADAR TİTİZ DENETİM

Ambalajlı suların kaynak noktasından itibaren sıkı bir denetimle incelendiğini dile getiren Dr. Akan, “Su kaynağının başlangıcındaki kaptajdan, firmaya kadar uzandığı kilometrelerce uzunluğundaki boru hatları, maslak ve firmadaki giriş yeri ile firmadaki dolum hattı titizlikle denetlenmekte, birçok noktadan numuneler alınıp analize gönderilmektedir. Uygun çıkmayan analiz sonuçları hakkında yasal işlem yapılmakta ve analiz sonuçları uygun çıkıncaya kadar su üretimi durdurulmaktadır” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X