Su seviyesi yükseldi, sandallar sokak aralarına çekildi

Seyyahlar tarafından dünyanın en güzel köyleri arasında gösterilen Bursa’nın Ulubat Gölü’nde su seviyesi sağanak yağışlarla birlikte kritik seviyeye ulaştı. Balıkçılıkla geçinen köy sakinleri, sandallarını iskelelere değil evlerin merdivenlerine ve sokak

Su seviyesi yükseldi, sandallar sokak aralarına çekildi

Marmara’nın en büyük gölleri arasında bulunan Ulubat Gölü’nün su seviyesi yağışların ardından yükselmeye devam ediyor. Ulubat Gölü kıyısında küçük bir yarımadada kurulan ve tarihi Roma dönemine kadar uzanan Gölyazı köyünün sakinleri ise, su seviyesinin yükselmesinden dolayı tedirgin. Dünyaca ünlü birçok turizm dergisinde tarihi ve coğrafi özellikleri sebebiyle yer alan ve aynı zamanda Apollon Krallığı’nın merkezi olarak da bilinen Gölyazı köyü ilginç görüntülere sahne oluyor. Yağışların ardından yarımada üzerine kurulu olan köyün çevresindeki yollar tamamen sular altında kalırken, köyün tek girişini sağlayan ve yaz aylarında altında sebze meyve ticareti yapılan köprünün büyük bir kısmı sular altında kaldı.

Yaz aylarında köye girişlerde alternatif olarak kullanılan köprünün altındaki yoldan artık sandallar bile güçlükle geçerken, köyün etrafını çevreleyen ağaçlar da dallarına kadar sular altında kaldı. Tamamen suya gömülen iskelelere sandallarını bağlayamayan balıkçılar, çareyi vatandaşların kullandığı merdivenlere yanaşmakta buldu. Sokak aralarında ilginç görüntülere sahne olan sandallarına binen balıkçılar, en az 6 ay sonra araçların bu yolları kullanabileceğini söyledi.

Geçmiş dönemlerde araçların kullandığı köprünün de sular altında kaldığını ifade eden muhtar azası Ahmet Çelik, yağışlarla birlikte su seviyesinin oldukça yükseldiğini söyledi. 

Çelik, “Köyün tek girişi olan köprünün altında yaz aylarında sebze meyve ticareti yapılıyor. Bundan 5- 6 sene önce tek girişimiz olan köprümüz de sular altında kalmıştı. Yağışların artacağı söyleniyor. Daha fazla yağış alırsak köprümüz de sular altında kalabilir. Su seviyesinin artması balıkçılığı da olumsuz etkiliyor. Balıklar daha geniş alanlar buluyor, balık tutmak zorlaşıyor” dedi.

Geçimini balıkçılıktan kazanan Fahri Akman ise, araçların kullandığı yolların sular altında kaldığına dikkat çekti. Akman, “Köyün etrafındaki yolumuz sular altında kaldı. Su seviyesi daha da yükselecek. Sandallarımızı sokak aralarına park ettiğimiz bile oluyor” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X