Sulama için üyelik şart

Yenişehir Ziraat Odası ve İlçe Sulama Birliği Başkanı Sadi Aktaş, Boğazköy Barajı’ndan 116 bin dönüm alanı sulayacak olan projenin yetkileri içinde yer almasını istedi. Aktaş ayrıca çiftçilere de çağrıda bulunarak sulama için birlik üyeliğinin şart olduğu

Sulama için üyelik şart

GÜRHAN ADANA

Yenişehir Ziraat Odası ve İlçe Sulama Birliği Başkanı Sadi Aktaş, sulama birliğinin yetki alanının genişletilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bir yazıyla başvuruda. İlçede iki ayrı sulama projesinin devreye girmesiyle iki ayrı sulama birliğinin kurulmasının gereksiz olduğunu söyleyen Aktaş, Bakanlığa İlçe Sulama Birliği’nin her iki projede de yetkili olmasını önerdikleri kaydetti. Aktaş, “Yenişehir Sulama Birliği, pompaj sulama sisteminin yanı sıra Boğazköy Barajı’ndan yapılacak sulama işini de üstlenirse, ovadaki sulama organizasyonu daha az maliyetle tek elden yürütülür” diye konuştu.

ÜYE OLMAYAN ÇİFTÇİYE SU YOK

Şu an Sulama Birliği’ne pompaj sistemiyle 55 bin dönüm arazisinde sulama yapılacak olan Çayırlı, Ayaz, Söylemiş, Karasıl, Yolören, Çeltikçi, Çayır ve Subaşı mahallelerinden üyelerin kayıtlarının yapıldığını anlatan Aktaş, bu bölgelerdeki çiftçileri üye olmaya çağırdı. 180 çiftçinin üye olduğunu, 8 bölgeden yaklaşık 3 bin 500 çiftçinin üye olmasını beklediklerini ifade eden Aktaş, “Gelip üye olsunlar, yoksa pompaj sistemiyle su verilecek olan bölgelerde arazileri olan çiftçiler, susuz kalacaklar. Çünkü, pompaj sulama sistemi projesinde yer alan bu bölgelerde elektrik enerjisi ya da mazot kullanarak yapılan sulama artık tarih oluyor. Bu bölgelerde yasa gereği yalnızca pompaj sulama projesinin hatlarından sulama yapılabilecek. Bunun için de bu bölgedeki çiftçilerin Birliğe üye olması gerekiyor” dedi.

Aktaş, Boğazköy Barajı’ndan 2015’te kısmen su verilmesinin beklendiğini sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X