Sulama projeleri kazancı artıracak

AK Parti Yenişehir İlçe Başkanı Adnan Kamıl, önümüzdeki günlerde ilk sulama suyunun verileceği Boğazköy Barajı Sulama Projesi’nin ilçe tarımına önemli katkıları olacağını vurguladı.

Sulama projeleri kazancı artıracak

GÜRHAN ADANA

AK Parti Yenişehir İlçe Başkanı Adnan Kamıl, ilçedeki tarımsal sulama projelerinin modern tarıma geçişin ilk adımları olduğunu belirtti. Kamıl, projelerin tarımsal faaliyetlerde maliyetleri azaltıp kazancı artıracağını ifade etti.

Önümüzdeki günlerde ilk sulama suyunun verileceği Boğazköy Barajı Sulama Projesi’nin ilçe tarıma önemli katkıları olacağını ifada eden Kamıl, hesaplanan yıllık gelir artışının 73 milyon 417 bin TL olduğunu vurguladı. Projeden Yenişehir’in yanı sıra İnegöl ve Kestel’in bazı bölgelerinin de yararlanacağını söyleyen Kamıl, “Yenişehir’e bağlı Marmaracık, Koyunhisar, Çardak, Toprakocak, Menteşe, Karacaali, Karaköy, Dereköy, Demirboğa, Barcın, Cihadiye, Avşar, Karabahadır, Çelebi, Terziler, Hayriye, Köprühisar, Çamönü, Ebeköy, Papatya ve Akdere mahalleleri Boğazköy Barajı’nın suyuyla arazilerini sulayacaklar. Ayrıca, İnegöl’ün Boğazköy, Karagölet ve Sungurpaşa ile Kestel’in Seymen ve Soğuksu mahalleleri de barajdan yararlanacak” dedi.

YERALTI SULAMASI

İlçenin bu alanda gerçekleştirilen diğer yatırımının da Yeraltı Sulama Projesi (YAS) olduğunu ifade eden AK Parti Yenişehir İlçe Başkanı Adnan Kamıl, “Açılan 41 tane kuyudan çekilecek suyla, Uluköy, Yolören, Söylemiş, Çeltikçi, Karasıl, Ayaz, Çayırlı, Subaşı ve Çayır mahallelerindeki çiftçilerimiz tarım yapabilecekler. 55 bin dönüm alanı suya kavuşturacak projeyle bu bölgelerdeki çiftçilerimizin yıllık gelir artışı 26 milyon 908 bin TL olarak hesaplandı” diye konuştu.

Çiçeközü Mahallesi’ndeki sulama barajının ise suyu tarlalara ulaştıracak yeraltı hatlarının döşenmesine devam edildiğini anlatan Kamıl, “Çiçeközü Sulama Barajı’yla toplam 17 bin dönüm alanda sulu tarıma geçilecek. Çiçeközü’nün yanısıra 6 komşu mahalledeki çiftçilerimizin yararlanacağı bu projenin 2 yıl içinde tamamlanarak hizmete sunulması bekleniyor” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X