Sulu tarım yapılan alanlar artırılacak

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa’nın doğu kısmında yer alan beş ilçenin yüksek tarım potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve sulu tarım alanlarının artırılması için çaba gösterdiklerini kaydetti.

Sulu tarım yapılan alanlar artırılacak
HABERİ PAYLAŞ

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Kestel, Gürsu, İnegöl, Yenişehir ve İznik’in sulama suyu konusundaki sıkıntılarının giderilmesine yönelik çalışma yürütüldüğünü kaydetti.

Beş ilçenin AK Parti İlçe Başkanları, Ziraat Odası Başkanları ve Sulama Birlikleri Başkanları, Milletvekili Hüseyin Şahin koordinatörlüğünde, DSİ 1. Bölge Müdürlüğü’ne yeni atanan Hayati Çelenk’i ziyaret etti. 5 saatlik geniş katılımlı toplantı düzenlenerek, DSİ’nin sulama yatırımları ve çiftçilerin sulama suyu sıkıntıları masaya yatırıldı.

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, bölge çiftçilerinin sulama suyu konusundaki sıkıntılarının birinci ağızdan dile getirilme fırsatı bulunduğunu söyledi. Toplantıda DSİ’nin doğu bölgesindeki tarımsal alanların sulanmasına yönelik baraj, gölet ve yeraltı sulama sistemleri ile yapılacak sulama yatırımları konusunda istişarede bulunduklarını kaydeden Hüseyin Şahin, ‘Bu 5 ilçemizin çok güçlü tarımsal altyapısı var.  Hükümetimizin ve DSİ’nin, tarımsal potansiyeli yüksek bu ilçelerimizde sulu tarım yapılan alanların miktarının artırılmasına yönelik çok ciddi çalışmaları var. Toplantıda DSİ 1. Bölge Müdürlüğü yetkililerine sulama suyu konusundaki sıkıntıları aktardık ve çözüm için bir yol haritası belirledik’ dedi. 

GÖLBAŞI BARAJ GÖVDESİ 30 METREYE YÜKSELECEK

Milletvekili Hüseyin Şahin, ziyaret sırasında müjdeli bir haber daha aldıklarını belirterek, DSİ’nin Gölbaşı Barajı’nın kapasitesinin artırılması için yeni bir proje hazırlığında olduğunu bildirdi. Gölbaşı Barajı’nın halen Gürsu ve Kestel Ovası’nın bir kısmının sulama suyu ihtiyacını karşıladığını belirten Şahin, DSİ’nin mevcut baraj gövdesini 30 metreye yükseltecek yatırımın planlamasının yıl sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini ifade etti. Bu yatırımın 3-4 yıl içinde tamamlanacağını ifade eden Şahin, Gölbaşı’nda daha çok su toplanacağını, böylece Gürsu ve Kestel ovalarının sulanmasında yaşanan sıkıntıların çözüme kavuşacağını sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X