Suriye Ordusu Duma’yı ele geçirdi

Suriye’nin başkenti Şam’ın Doğu Guta bölgesi tümüyle Suriye ordusunun kontrolüne giredken, Şam’a en büyük tehditte ortadan kalktı.

Suriye Ordusu Duma’yı ele geçirdi

Doğu Guta’nın Duma ilçesindeki askeri muhaliflerin bölgeden tahliyesi tamamlanırken, sivillerin çıkışlarının da kısa sürede sonlanması bekleniyor.Tahliyelerin büyük bölümü, ülkenin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekatı bölgesine gerçekleştiği öğrenildi.

Ordu yetkilileri bu bölgedeki militanlardan kalan askeri teçhizatları temizlemek için meydanları ve sokakları denetlemeye başladıklarını ve bölgedeki ailelerin evlerine dönmeleri için bölgede asayişi sağlamaya çalıştıklarını açıkladı.

Bölgeye yapılan operasyon sonrası yapılan incelemelerde muhaliflerin kullandığı çok sayıda tünele ve yiyecek depoları ile kimyasal silah dahil, mühimmat üretim atölyelerine ulaşıldığı açıklandı.

Duma’nın ele geçirilmesini büyük bir zafer olarak nitelendiren askeri yetkililer bunun halkın kendilerine olan güvenin bir sonucu olduğunu iddia etti.

Duma’daki zaferin, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Cumartesi günü daha önce Suriye askeri mevkilerine füze saldırıları başlatmasıyla birlikte geldiğini söyledi. Doğu Guta’nın ele geçirilmesinin Şam yönetiminin hem siyasi hem de ekonomik istikrarı için büyük önem taşıdığı biliniyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X