<

Suriye`den geçişler devam ediyor

Suriye`nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde, çatışmalardan kaçan çok sayıda Suriyeli, Suruç ilçesinde AFAD`ın oluşturduğu bölgeden Türkiye`ye alınmaya devam ediyor.

Suriye`den geçişler devam ediyor
HABERİ PAYLAŞ
Suriye’nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasındaki çatışmalardan kaçan çok sayıda Suriyeli, Suruç ilçesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) oluşturduğu alandan Türkiye’ye geçiş yapmaya devam ediyor.
 
Tel Abyad ile Aynel Arap bölgesi arasında, IŞİD ile PYD arasındaki çatışmalar ise sürüyor. Silah sesleri, sınırın Türkiye tarafından da duyuluyor.
 
Bölgeden kaçan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi, Suruç ilçesi Yumurtalık Mahallesi sınırına geldi. Burada sınır hattında AFAD tarafından barikatlarla oluşturulmuş koordinasyon merkezine alınan Suriyeliler, tek tek sağlık kontrolünden geçirilip kayıtları yapılıyor. İşlemleri tamamlanan Suriyeliler daha sonra araçlarla AFAD tarafından oluşturulan konaklama yerlerine sevk ediliyor.
 
Bu arada, Mürşitpınar Mahallesi’nden Türkiye tarafından geçişleri izleyenler ile güvenlik güçleri arasında çıkan gerginlik üzerine bu noktadaki geçişler durduruldu. Türkiye tarafındaki kişilerin güvenlik güçlerine taş atması üzerine jandarma ve çevik kuvvet ekipleri biber gazı ve tazyikli suyla yeniden müdahale etti.
 
BM: 24 SAATTE 70 BİN SURİYELİ GİRİŞ YAPTI
 
Öte yandan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), son 24 saat içinde 70 bin Suriyelinin Türkiye’ye sığındığını açıkladı.
 
BMMYK, cuma gününden bu yana Suriye’nin kuzeyindeki Kobani bölgesinden 70 bin kişinin Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden Türkiye’ye giriş yaptığını belirtti.
 
Gelecek günlerde 100 binlerce Suriyelinin daha Türkiye’ye giriş yapabileceği olasılığına dikkat çekilen açıklamada Türkiye ve BMMYK’nın bu yönde hazırlık yaptığı kaydedildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X