Sütün içine sarımsak atın! Bakın faydası neymiş..

Hepsi doğal birer mucize olan nimetlerden süt, sarımsak ve soğan her ne kadar birbirine çok uzan besinler olsa da yan yana gelince mucizelerin habercisi olabiliyor. İşte, soğanlı süt ve sarımsaklı süt kürünün inanılmaz faydaları…

Sütün içine sarımsak atın! Bakın faydası neymiş..

Sütün ve soğanın faydaları saymakla bitmez. Bir de bu iki zengin besin kaynağını birlikte tüketirsek nasıl olur? Ayrı ayrı düşündüğümüz zaman birbirine çok yabancı iki madde olan soğan ve süt; birbirine karıştırıldığı vakit sağlığımız için şaşırtan faydalar gösterebiliyor. Son zamanlar da sıkça uygulanan soğanlı süt kürü nasıl yapılır? İşte, soğan ile süt karışımının bilinmeyen faydaları…

sog.png

Soğanlı süt ve sarımsaklı süt

Hepimizin bildiği gibi sütün insan vücuduna faydası saymakla bitmez. Sağlıklı beslenmenin yolu sütten geçer.  Özellikle çocukların tüketmesi gelişimleri açısından ciddi önem taşır. Süt A ve C vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bunun yanında önemli derecede kalsiyum ve potasyum içermektedir. Ayrıca protein ve demir gibi diğer maddeleri de içerir.

Bir de soğan var tabi sağlık yaşamın en büyük destekçisidir. Soğan, hastalıklara yakalanmama noktasında ciddi katkılarda bulunur ve hastalık durumunda iyileşme sürecini hızlandırır. Soğan özellikle enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir. Soğan kükürt, lif,  B ve C vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır. Keskin kokusu bazen rahatsızlık verebilir ancak tüketilmesinde ciddi faydalar vardır.

Soğanlı süt kürünün faydaları nelerdir?

Soğanlı süt kürünün kalbi güçlendirdiği, taşıdığı esterler kanın pıhtılaşmasını önlediği, kan yapımına yardımcı olduğu ve kan basıncını düşürdüğü söylenmektedir.

Safra kesesi salgısını arttırdığı ve taş oluşumunu önlediği görülmüştür.

Soğanlı süt kürünün düzenli olarak kullanımı kanser üzerinde olumlu etkiler gösterdiği söylenmektedir.

Soğanlı süt kürünün aynı zamanda Kalp ve kanser hastalıkları yanında bunama hastalığı olan Alzheimer’a da iyi geldiği söyleniyor.

Ayak, bacak ve vücudun belirli yerlerinde oluşan ödem ve şişliklere akşam yemeğinden 1 saat önce soğanlı süt kürünün içilmesinin iyi geleceği söyleniyor.

qmubq_1511611149_0421.png

Soğanlı süt kürü nasıl yapılır?

Sütün içine soğan ve sarımsak koyup kaynatın. Ilık haldeyken süzüp için. Yarım litre sütün içine ince kıyılmış bir iri soğan ve 4-5 diş yine ince kıyılmış sarımsak koyup kaynatın. Ilık halde süzün, iki çorba kaşığı süzme bal ilavesiyle gün içinde kısa aralıklarla birer tatlı kaşığı içebilirsiniz.

Herhangi bir yan etki görülmemesine karşı uzmana danışıp içmenizi tavsiye ederiz.

Sarımsaklı süt kürü

Bir de sarımsak var tabi çok eski zamanlardan beri sağlık dostu olarak bilinen kadim besin kaynağı sarımsak… Sarımsağı sağlık açısından bu kadar önemli kılan içerisinde barındırdığı B6 ve C vitaminlerinin yanında demir, kalsiyum, bakır ve manganez gibi birçok değerli mineralleri ve elementleri içermesidir. Peki sarımsağa süt eklenirse ne olur?

Sarımsaklı süt kürünün faydaları

*Her gün bir bardak süte eklenen sarımsak astım hastalığı tedavisinde yardımcı özellik taşır.

*Sarımsaklı süt kadın ve erkeklerde doğurganlığı arttırır.

*Bacaklarda, kalçada ve diğer eklem yerlerinde oluşan ağrılara faydalıdır.

*Günde 3 bardak içilen sarımsaklı süt zature hastalığına iyi gelir.

*Sarımsak vücut da bulunan toksinleri dışarı atar. Sütle karıştığında bu faydalar ikiye katlanır. Karaciğerde kaynaklanan problem dolayısıyla ortaya çıkan sarılık hastalığı günde bir bardak sarımsaklı süt ile içildiğinde tedavi ediliyor.

Sarımsaklı süt kürü nasıl yapılır?

Bir bardak süt ile 3-4 diş ezilmiş sarımsağı kaynatın ve soğumasını bekleyin ardından tüketebilirsiniz. Dilerseniz bal ilave edip tatlandırabilirsiniz.

 

 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X