Suudi Arabistan Kralı hayatını kaybetti!

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz’in, tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında vefat ettiği bildirildi.

Suudi Arabistan Kralı hayatını kaybetti!

Suudi Arabistan Krallık Divanı’ndan yapılan açıklamada, Kral Abdullah’ın 3 haftadan beri tedavi gördüğü hastanede vefat ettiği belirtildi. 

Yerel saatle 01.00’de hayata veda eden Kral Abdullah’ın cenazesinin, ikindi namazından sonra Riyad’da defnedileceği kaydedilen açıklamada, tüm ümmete başsağlığı dilendi. 

Suudi Arabistan kanunları gereği, Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz’in kral olarak ülke yönetiminin başına getirildiği belirtilen açıklamada, bu konuda berat alındığı bildirildi.

Mukrin bin Abdulaziz veliaht olarak tayin edildi

Açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’e veliaht olarak Mukrin bin Abdulaziz’in tayin edildiği ifade edildi.

Kral Abdullah, kardeşi Fahd bin Abdulaziz’in 1 Ağustos 2005’te vefat etmesi üzerine ülke yönetiminin başına geçmişti.

Obama’dan başsağlığı

ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz’in vefatı nedeniyle Kral Abdullah’ın ailesine ve Suudi Arabistan halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, “Derin saygılarımla kişisel taziyelerimi ve Amerikan halkının üzüntülerini Kral Abdullah bin Abdulaziz’in ailesine ve Suudi Arabistan halkına iletiyorum” ifadesini kullandı. 

 

Ürdün, Bahreyn ve BAE yas ilan etti

Ürdün Kraliyet Divanı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kral İkinci Abdullah’ın emriyle ülke genelinde bugünden itibaren 40 gün yas ilan edildiği belirtilerek, Suud ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuldu.

Açıklamada, Kral İkinci Abdullah’ın, cenaze törenine katılmak için İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nu (WEF) yarıda kestiği aktarıldı.

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife’nin talimatıyla da ülkede 40 günlük resmi yas, ayrıca tüm bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarında bugünden itibaren üç gün süreyle tatil ilan edildi.

Kral Hamad, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Mesajda, “İslam ümmeti büyük ve tarihi bir liderini kaybetti. Kral Abdullah, hayatının son anlarına dek ümmetin davalarına hizmet etti. Bahreyn Krallığı, Arap ülkeleri ve İslam ümmeti, hayatını, halkına, ümmetine, dinine ve insanlığa hizmete adamış bir liderin vefatıyla büyük kayıp verdi. Onun çalışmaları, vicdanlarda ebedi kalacaktır” denildi.

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife Bin Zayid Al Nahyan’ın talimatıyla ülkede 3 günlük yas ilan edildi.

Ülkedeki, tüm kamu kuruluşlarında 3 gün süreyle bayrakların yarıya indirileceği belirtildi.

Devlet Başkanı Nahyan, taziye mesajında ise “Halkına ve ümmetine hizmet eden, İslam ümmetinin önde gelen liderlerinden biri için yas tutuyoruz. Kral Abdullah’a Allah’tan rahmet diliyor, mekanının cennet olmasını niyaz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İkindi namazından sonra defnedilecek

Suudi Arabistan Krallık Divanı’ndan yapılan açıklamada, 3 haftadır tedavi gördüğü hastanede vefat eden 91 yaşındaki Kral Abdullah’ın cenazesinin, bugün ikindi namazından sonra Riyad’da defnedileceği bildirilmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X