Suudi borsasının “endeks” hamlesi tartışılıyor

Suudi Arabistan borsası Tedavul’ün, küresel ortamda borsaların performansını ölçen Morgan Stanley Capital International’da (MSCI) bir üst grup olan Gelişen Ülkeler (EM) Endeksine katılma ihtimali, Türkiye’de ve dünyada yakından takip ediliyor.

Suudi borsasının “endeks” hamlesi tartışılıyor
HABERİ PAYLAŞ

AA muhabirin sorularını yanıtlayan piyasa ve borsa uzmanları, yabancı sermayeye açılan Suudi borsasının, Türkiye’nin de üyesi olduğu MSCI EM Endeksine katılma olasılığını değerlendirdi. 

 

Ak Yatırım Uluslararası Piyasalar Araştırma Müdürü Gökhan Şen, piyasa değeri oldukça yüksek olan Tedavul’ün MSCI EM Endeksine en erken 2017 ortasında dahil olabileceğini söyledi. Şen, MSCI EM’e Türkiye’nin de uzun süredir üyesi olduğunu hatırlatarak, “Tedavul’ün endeksteki üyeliğinin ağırlığı yüzde 2 civarında olacaktır. Bu durum, Türkiye’nin endeks içindeki payını küçük de olsa etkileyebilir” dedi. 

 

“Türk yatırımcılar için fırsat olabilir”

 

Cumberland Advisors Küresel Ekonomiler Başekonomisti Bill Witherell de Türk yatırımcıların zaten diğer Körfez ülkelerine yatırım yaptığını, Tedavul’ün bazıları için fırsat olarak da görülebileceğini kaydetti.  Witherell, Suudilerin söz konusu girişimi ile “Orta Doğu piyasaları yatırım için iyi bir yer” algısının güçlenebileceğini ifade etti.

 

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomisti Jason Tuvey ise Suudi borsası Tedavul’ün endekste yer alma ihtimalinin kuvvetli olduğuna dikkati çekerek, “MSCI EM, Suudi Arabistan’ı ‘bağımsız piyasa’ statüsünde değerlendiriyor. Beklentiler ülkenin endekse 2017 ortasında katılması yönünde. Tedavul’un kapılarını yabancı yatırımcılara açması doğru bir karar” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Türkiye’nin payı artabilir”

 

Forex Aracı Kurumu IşıkFX’in Araştırma Uzmanı Gizmen Nalbantlı, Türkiye’nin endekste yüzde 1,39 payı olduğunu hatırlatarak, “Güney Kore ve Tayvan’ın Gelişmiş Ülkeler Endeksi grubuna geçmesi durumunda, Türkiye’nin payı yüzde 2’nin üzerine çıkabilir” ifadesini kullandı. 

 

Suudi borsası Tedavul’ün MSCI EM’e katılmasının Türkiye’yi olumsuz etkilemeyeceğini savunan Nalbantlı, Suudi Arabistan ile yapılabilecek anlaşmaların olumlu etkilerinin bile olabileceğini belirtti. 

 

-MSCI EM Endeksi

 

Nalbantlı, MSCI EM Endeksine girebilmek için temel olarak üç ana kriter bulunduğunu anımsatarak, bunların sürdürülebilir ekonomik gelişme, piyasaya ulaşım ile piyasa büyüklüğü ve likiditesi olduğunu söyledi. Nalbantlı, MSCI EM’in kriterlerini şöyle anlattı:

 

“Sürdürebilir ekonomik gelişmede, her sene belirlenen kişi başına düşen milli gelir düzeyinin yüzde 25 fazlasını yakalayan ve bu gelir düzeyini peş peşe 3 yıl koruyan ülkeler endekse alınıyor. Piyasa büyüklüğü ve likiditesi kriterinde halka açık şirket sayısı ve bu hisselerin değeri ve piyasa derinliği ile ilgili noktalar var. Piyasaya ulaşımda ise yabancıların hisse alımına açıklığın yüksek olması, yabancı sermaye girişinin rahat olması ve mevzuat kuralları ile ilgili standartlar mevcut.”

 

Borsaların performansı ölçülüyor

 

MSCI Barra şirketi tarafından hazırlanan endeks, küresel ortamda borsaların performanslarını ölçüyor. Endeks, yabancı yatırımcıların diğer ülkelerde yatırım fırsatlarını değerlendirmesini, risklerini ve potansiyel beklentilerini tahmin etmesini sağlıyor.  

 

MSCI tablosu

 

AA muhabirinin MSCI’dan derlediği bilgilere göre, MSCI endeksinde ülkeler, “Gelişmiş piyasalar”, “Gelişmekte olan piyasalar”, “Gelişme ihtimali olan piyasalar” şeklinde gruplandırılıyor. Ülkeler, ekonomik performanslarına göre gruplar arasında yer değiştirebiliyor. Suudi Arabistan, şu anda “gelişme ihtimali olan piyasalar” arasında yer alıyor.

 

Endekste yer alan ülkeler ve grupları şöyle:

 

Gelişmiş piyasalar

Gelişmekte olan piyasalar

Gelişme ihtimali olan (sınırda) piyasalar

ABD

Brezilya

Arjantin

Kanada

Şili

Jamaika

Avusturya

Kolombiya

Trinidad & Tobago

Belçika

Meksika

Bosna Hersek

Danimarka

Peru

Bulgaristan

Finlandiya

Çek Cumhuriyeti

Hırvatistan

Fransa

Mısır

Estonya

     Almanya       Yunanistan      Litvanya
     İrlanda       Macaristan     Kazakistan
      İsrail       Polonya     Romanya
      İtalya      Katar     Sırbistan
      Hollanda      Rusya     Slovenya
      Norveç     Güney Afrika     Ukrayna
      Portekiz     Türkiye    Bostswana
       İspanya    Birleşik Arap Emirlikleri    Gana
      İsveç    Çin    Kenya
     İsviçre    Hindistan    Morityus
     İngiltere    Endonezya     Fas
     Avustralya    Güney Kore    Nijerya
     Japonya Malezya     Tunus
   Yeni Zelanda Filipinler    Zimbabwe
    Singapur Tayvan    Bahreyn
  Tayland    Ürdün
       Kuveyt
       Lübnan
       Umman
       Filistin
       Suudi Arabistan
        Bangladeş
        Sri Lanka
         Vietnam

 

 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X