Tabip Odası`ndan termik santral tepkisi

Bursa Tabip Odası Başkanı Ertuğrul Aydın, DOSAB`a kurulması planlanan termik santrale tepki gösterdi.

Tabip Odası`ndan termik santral tepkisi
HABERİ PAYLAŞ
Tabip Odası Başkanı Ertuğrul Aydın, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe’nin Bursa’nın göbeğine termik santral kurulmasını desteklemesini eleştirdi.
 
Aydın, “Sanayileşmenin başlamasından bu yana çoğunlukla karbondioksitten oluşan endüstrinin yol açtığı sera gazlarının artan emisyonları yüzünden yerkürenin enerji dengesi değişmektedir. Son iki yüz yıldan bu yana karbondioksit birikiminden dolayı, atmosferde hapsolan kızılötesi radyasyon miktarı artmıştır. Bu artış aynı zamanda küresel sıcaklık artışı ile birlikte iklim değişikliklerine yol açmaktadır. Halk sağlığı açısından risk içeren bu değişimler birçok olumsuzluğa sebebiyet veriyor. Bunlar, daha fazla sıcak dalgası ve kuraklık, duman ve ozon kirliliğindeki artış, kasırga, aşırı yağış ve sel gibi uç iklim olaylarının görülme sıklığındaki artış, lyme hastalığı ve batı Nil virüsü gibi hastalıkları yayabilen kene, sivrisineklerde gözlenen artıştır. İklim değişikliğinden çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer hastaları ile yoksul ve dezavantajlı kesimler daha çok zarar görüyor” dedi.
 
Kömürün dünya üzerinde en büyük kirlilik oluşturan enerji kaynağı olduğunu ifade eden Aydın, “Kömür küresel karbondioksit emisyonlarının tek başına en büyük sorumlusudur. Bütün dünyada her yıl kömürlü termik santraller 11 milyar ton CO2 salımına sebep olmaktadır. Eğer yeni termik santral planları aynen devam ederse, kömür kaynaklı CO2 salınımları 2030 yılına kadar yüzde 60 oranında artış gösterecektir. Türkiye’de ise yapıldıkları takdirde ülkenin salınımlarını birkaç yılda yarı yarıya artıracak oranda termik santral planı mevcuttur. Ekim 2011’de aralarında tıp birlikleri, tıbbi araştırma enstitüleri ve halk sağlığı kurumları da bulunan 500’ün üzerinde akademisyen ve uzmandan oluşan büyük bir grup, hükümetlere sağlık üzerine en zararlı etkileri olduğu bilinen linyitle çalışanlar başta olmak üzere aşamalı olarak kömürlü termik santrallerden vazgeçmeleri çağrısında bulunmuştur. Hal böyleyken, ülkemizde ve Bursa’da yeni kömürlü termik santrallerin kurulmaya çalışılması kabul edilemez. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe’yi, başkanı olduğu Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin misyonu ve Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kirliliği ile ilgili karalarına istinaden, Bursa’ya kurulmaya çalışılan DOSAB kömürlü termik santraline karşı çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X