Tadına aldanmadan azaltın!

Onkoloji Koordinatörü Doç. Dr. Mutlu Demiray, şeker alımını azaltmak için birçok gıdanın içinde bulunan oranlara bakılması gerektiğini belirterek, bu konuda bilinçli davranmanın önemli olduğunu bildirdi.

Tadına aldanmadan azaltın!

Dr. Mutlu Demiray, yaptığı yazılı açıklamada, şeker tüketiminin arttığına dikkati çekerek, kullanılan et suyu, hazır çorba, paketlenmiş yüzlerce gıdanın içinde bulunan şekerin fark edilmeden tüketildiğini aktardı.

 

Fazla şeker kullanımının hormonal, metabolik, hücresel pek çok zararlı etkisinin söz konusu olduğunu vurgulayan Demiray, “En önemlisi de şeker tüketiminin kanserle olan ilişkisi. Bilim adamları, kanser hücrelerinin en sevdiği yiyecek olan şekere karşı herkesi uyarıyor. Fazla şeker kullanımı kanserin beslenmesine izin vermektir. Şeker yerine tatlandırıcı kullanmak da yanlıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Demiray, dünyada birçok ülkede, kanseri beslemesi nedeniyle şeker tüketiminin azaltılmasına yönelik düzenlemeler yapıldığı ve yaptırımlar uygulandığını anlatarak, şöyle devam etti:

 

“Son olarak geçtiğimiz günlerde İngiltere’de bu yönde bir düzenleme yapıldı. Buna göre, şirketlere, içeceklere kullandıkları şeker miktarına göre fazladan vergi koyulacak. Nisan 2018’de yürürlüğe girecek olan vergiyle yılda 520 milyon sterlin toplanması bekleniyor. Türkiye’de de içeceklerde kullanılan şeker oranlarına yönelik benzer bir düzenlemenin yapılmasını doğru buluyorum. Vücudun şekere ihtiyacı var, şeker enerji kaynağıdır ve onsuz yaşamamız mümkün değil ancak fazlası çok zararlı.”

 

“Şeker tüketiminde bilinçli hareket etmek gerekiyor”

 

Kanser hücrelerinin sadece şekerle beslendiğini ve bunu da normal hücrelerin yaklaşık 200 katı fazla kullandığını vurgulayan Demiray, “Öte yandan açlık kan şekerinin yüksekliği ile kanser oranları arasındaki ilişkiyi gösteren çalışmalar da var. M.D. Anderson Kanser Merkezi’ndeki çalışmalarda, sigara kullanmayan, glisemik indeksi yüksek gıdalarla beslenen kişilerde kanser görülme oranının, yüzde 49 daha yüksek riske sahip olduğunun saptandığı belirtiliyor. Özellikle akciğer kanserinin skuamöz hücreli alt grubunda bu bulgular daha belirgin.” ifadelerini kullandı.

 

Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Demiray, şeker tüketimine ilişkin şu bilgileri verdi:

 

“Uzmanlar, günlük alınması gereken en yüksek şeker miktarını erkekler için 9, kadınlar için ise 6 çay kaşığı olarak belirtiyor. Bu miktarlar kalori cinsinden hesaplandığında erkekler için 150, kadınlar için de 100 kaloriye denk geliyor. Birçok insan ise günlük bu oranı kolaylıkla ikiye katlayabiliyor. Şeker alımını azaltmak için içeceklerden konserve gıdalara, salata soslarından ekmeklere kadar birçok gıdanın içinde bulunan şeker oranlarına bakmak gerekiyor. Artık bu konuda bilinçli hareket edilmeli. Ürünlerin etiketlerindeki fruktoz, laktoz, sükroz, maltoz, glükoz ya da dekstroz gibi maddelerin oranına dikkat edilmesi gerekiyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X