‘Tahammül edemiyoruz’

Irak Dışişleri bakanı El Caferi Türkiye’nin Irak topraklarında bulunması rahatsızlıktan tahammül edilemez hale geldiğini söyledi. Caferi Türk askerinin varlığının sona erdirilmesi için Amerika, Fransa ve İngiltere’den yardım istedi.

‘Tahammül edemiyoruz’

Türkiye’nin Musul’daki Başika kampında bulundurduğu askerlere yönelik  Irak’tan bir tepki daha geldi. 

Irak Dışişleri bakanı İbrahim El Caferi Bağdat’ta ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Stuart Jones, Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi Mark Bartini ile İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi yardımcısı Belinda Lewis’i kabul etti. Görüşmede İbrahim Caferi dost ülkelerin Irak’a destek açısından daha güçlü rol almalarını istedi.  Caferi Türkiye’nin Irak topraklarında bulunmasının ‘rahatsızlıktan tahammül edilemez hale geldiğini’ söyledi. 

DERHAL ÇEKMELİ

Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Caferi Türkiye’nin Irak’taki varlığının egemenlik ihlali olduğunu belirterek bunun komşuluk anlayışı ile bağdaşmadığını Türkiye’nin Irak’taki varlığının sona erdirilmesi için Amerika Fransa ve İngiltere’nin Irak üzerinde daha fazla rol almalarını istedi. Caferi sorunun diplomasi yollardan çözülmesi için çaba gösterdiklerini ancak Türk tarafından olumlu yaklaşım görmediklerini kaydetti. Caferi Türkiye’nin askerlerini derhal çekmesi gerektiğini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X