‘Tahkimi kazanmayı garanti görüyoruz’

Rus gazında daha yüksek bir indirim talebi için mahkemeye gittiklerini belirten Bakan Alaboyun, zaten kesin olan yüzde 10,25’lik bir indirim olduğunu kaydetti.

‘Tahkimi kazanmayı garanti görüyoruz’
HABERİ PAYLAŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimi’nden sonra yaşanan belirsizliğin bazı düzenlemelerin yapılması açısından zaman kaybettirdiğini ve Türkiye’nin bu tür bir kayba tahammülünün olmadığını söyledi. Bu sürede devam eden ve zamana müteakip projeler olduğunu belirten Alaboyun, Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili bazı düzenlemelerin de bu belirsizlikten dolayı yapılamadığını kaydetti. Alaboyun, Akkuyu Nükleer Santrali için Rusya’nın 3 milyar dolar yatırım gerçekleştirdiğini fakat gerekli düzenlemeler yapılamadığı için sadece liman ve benzeri alanlara yatırım yapabildiklerini ifade etti. Bakan Alaboyun, “İnşaata başlayın desek Kıyı Kanunu ile ilgili düzenlemelerin yapılması lazım. Ama hükümetin kurulamaması, komisyonların oluşamamasından dolayı bunlar yapılamadı” dedi.

ATEŞ ÇEMBERİNDEYİZ

Alaboyun, 7 Haziran’dan sonraki durumun çok sürdürülebilir olmadığını ve 1 Kasım’da bunun sonra erdiğini dile getirdi. Alaboyun, “7 Haziran’dan sonra piyasada günlük 40-50 milyon dolar speküle edilerek indirilip çıkartılıyordu. Seçimlerden sonra dolar/tl paritesi 2,80’e kadar indi, hükümetin kurulması ile bunun daha çok düşeceğini düşünüyorum. Ayrıca, coğrafi olarak da bir ateş çemberinde bulunuyoruz ve böyle bir ateş çemberinin etrafında istikrarı, huzuru, demokrasiyi sağlamak durumundayız. 1 Kasım bize istikrar anlamında rahat bir alan tanıyacak’ diye konuştu.

TÜRK AKIMI’NDAKİ BELİRSİZLİĞİ ÇÖZER

Rusya’nın yapmayı teklif ettiği Türk Akımı Projesi’nin Türkiye’ye 15,75 milyar metreküp doğalgaz getireceğini hatırlatan Alaboyun, Batı Hattı’ndan da 14 milyar metreküp geldiğini ve aradaki kapasite farkı için hükümetler arası anlaşmanın Meclis’ten geçmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Alaboyun, Türk Akımı projesinde de alınacak bazı kararların hükümetlerarası anlaşmayı bağladığının altını çizerek, “1 Kasım sonuçları Türk Akımı projesi ile ilgili yaşanan belirsizliği çözer” dedi.

RESMİ BAŞVURU YOK

Türkiye ve Rusya arasındaki doğalgaz fiyatı anlaşmazlığını değerlendiren Alaboyun, Türkiye’nin daha önce anlaşma sağlanılan yüzde 10,25’lik fiyat indirimini imzalamak için Rusya’yı çağırdığını fakat anlaşmanın imzalanamadığını belirtti. Ali Rıza Alaboyun, BOTAŞ’ın tahkim kararından sonra Rus yetkililerin basında yer alan ‘tahkime gitmeden de çözebiliriz’ şeklindeki açıklamalarını müspet bulduğunu kaydederek, “Biz Rusya ile hiçbir zaman basın üzerinden iletişim kurmadık. Bu tür açıklamaları olumlu karşılarız ama bizim tarafımıza iletilmiş resmi bir başvuru yok. Zaten kesin olan yüzde 10,25’lik indirimimiz var. Biz onun üzerinde bir talep için mahkemeye gittik ve tahkimi kazanmayı garanti görüyoruz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X