‘Tahşiyecilere kumpas’ta 13 tutuklama istemi

”Tahşiyeciler” grubuna yönelik kumpas soruşturmasında gözaltına alınan 20 kişiden 13’ü, tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

‘Tahşiyecilere kumpas’ta 13 tutuklama istemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ”Tahşiyeciler” grubuna yönelik kumpas soruşturmasının ikinci dalgasında, ”suç ve delil uydurdukları”, “kumpas kurdukları” iddiasıyla gözaltına alınan 20 şüpheli polisten 13’ü, tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. 

Soruşturmada elde edilen yeni deliller doğrultusunda 15 ilde düzenlenen ikinci operasyonda gözaltına alınan aralarında bir emniyet müdürü, 2 amir ve 3 komiserin de bulunduğu 20 polisin savcılık sorguları tamamlandı.

Savcılık, 13 polisi tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti. Diğer 7 şüphelinin ise serbest bırakılmasına karar verildi. Şüpheli 13 polisin, nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’nde ifade vermesi bekleniyor.

Soruşturmanın geçmişi

Tahşiye Yayınevi’nin sahibi Mehmet Nuri Turan’ın şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca “Paralel Devlet Yapılanması”na yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 2014’ün aralık ayında operasyon düzenlenmişti.  

Bu kapsamda, 2009’da ”Tahşiyeciler” grubuna yönelik düzenlenen operasyonda, ”suç ve delil uydurdukları”, “şüphelilere kumpas kurdukları” iddia edilen 31 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

9 kişi tutuklu

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, gazeteci Nuh Gönültaş, Sungurlar dizisinin yapımcısı Salih Asan, Sungurlar dizisinin yönetmeni Engin Koç, Tek Türkiye dizisinin senaristi Ali Kara, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Tufan Ergüder’in de aralarında bulunduğu 31 kişi yakalanmış, şüphelilerden Karaca’nın da aralarında yer aldığı 4’ü tutuklanmıştı.  

Soruşturma kapsamında, Fetullah Gülen hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

Daha sonra bu soruşturma kapsamında, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün ile dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in de aralarında bulunduğu 5 kişi daha tutuklanmıştı. 

Tutuklanan hakim bakmış

İstanbul’da 2009’da düzenlenen ”Tahşiyeciler” grubuna yönelik operasyonda, aralarında Tahşiye Yayınevi kurucusu Mehmet Nuri Turan’ın da bulunduğu 10 kişi tutuklanmıştı.

Bu kişileri, iki ay önce yetkisi olmadığı halde İstanbul sulh ceza hakimlerinin tümünün reddine karar veren ve daha sonra “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye

teşebbüs etmek” ve ”silahlı örgüt üyesi olmak” suçlarından tutuklanan eski İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik’in tutukladığı öğrenildi. Hakim Metin Özçelik’in bu soruşturmada “arama ve el koyma” kararlarının altında da imzası bulunuyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X