Takipteki krediler 28 milyon TL’yi aştı

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartı müşterilerinin takipteki krediler hariç sayısı 28,5 milyon oldu. Söz konusu rakam içinde en yüksek artış ise yüzde 18,1 ile konut kredilerinde gerçekleşti.

Takipteki krediler 28 milyon TL’yi aştı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakit krediler 2017 yılı mart ayı itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22 artarak 1 trilyon 945 milyar lira oldu.

TBB Risk Merkezi aylık bülteninin mart sayısı yayımlandı. Buna göre, üye kuruluşlar tarafından kullandırılan nakit krediler 2017 mart itibarıyla bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 22 artarak 1 trilyon 945 milyar lira olarak kaydedildi. Artış oranı bir önceki aya kıyasla yüzde 2,3 olarak gerçekleşti. Nakit kredilerin 1 trilyon 850 milyar liralık bölümü bankalar, 42 milyar lirası finansal kiralama şirketleri, 28 milyar lirası finansman şirketleri, 25 milyar lirası da faktoring şirketler tarafından kullandırıldı. Aynı dönemde tasfiye olunacak alacaklar, 2016 yılının mart ayına göre yüzde 30 artarak 71 milyar lira oldu. Tasfiye olunacak alacak oranı ise yüzde 3,3’ten 3,5’e yükseldi.

EN YÜKSEK PAY İMALATTA

Tüzel ve gerçek ticari müşterilere kullandırılan ticari kredilerin toplam nakit krediler içindeki payı 2017’nin mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 1,8 puan artarak yüzde 75,8 oldu. İmalat sanayisi yüzde 25,7 ile ticari krediler içinde en yüksek paya sahip olan sektör olurken, bu sektörü yüzde 17,7 ile toptan perakende ticaret ve yüzde 11,8 ile inşaat sektörü takip etti. Elektrik, gaz ve su kaynakları sektörü bir yıl içerisinde yüzde 37,6’lık kredi artış oranı ile dikkati çekerken, ticari krediler içinde en yüksek paya sahip imalat sanayisine sağlanan krediler ise son bir yıl içerisinde yüzde 19 artış gösterdi. Aynı dönemde tahsili gecikmiş alacak oranı en yüksek olan sektör; yüzde 4,8 ile toptan ve perakende sektörü olarak kaydedildi.

KONUT KREDİLERİ İLK SIRADA

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından gerçek kişilere kullandırılan bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları 2017 Mart dönemi itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,5 artarak 471 milyar lira oldu. Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları içinde en yüksek artış yüzde 18,1 ile konut kredilerinde gerçekleşti. Tüm bireysel nitelikli ürünler toplamda bir önceki aya göre yüzde 1,9 artış gösterirken, konut kredileri yüzde 2,7 arttı. Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları bakiyesinin yüzde 38,5’ini konut kredileri, yüzde 17,5’ini kredi kartları, yüzde 6,5’ini taşıt kredileri, yüzde 37,5’ini de diğer ihtiyaç kredileri oluşturdu.

2,5 MİLYON KİŞİ ARTTI

Bireysel nitelikli ürünü olan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 2,5 milyon artarak 28,5 milyon kişi olurken, ortalama kredi miktarı ise 16,5 bin lira olarak gerçekleşti. Gerçek kişilere kullandırılan bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplam hacminin toplam krediler içindeki payı 2017 Mart dönemi itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre 1,8 puan azalarak yüzde 24,2 seviyesine geriledi. Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları bakiyesinin en yüksek olduğu il İstanbul oldu. Söz konusu dönem itibarıyla İstanbul’da 163 milyar lira, Ankara’da 46 milyar lira ve İzmir’de 30 milyar lira tutarında bireysel nitelikli kredi bakiyesi bulunuyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X