‘Taksit sayısındaki artış piyasaya hareketlilik getirecek’

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, taksit sayısındaki artışın piyasaya hareketlilik getireceğini belirtti.

‘Taksit sayısındaki artış piyasaya hareketlilik getirecek’

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, kredi kartında taksit sınırının kaldırılması konusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) yapmış olduğu çalışmayı son derece olumlu bulduklarını bildirdi.

Siyasi belirsizlik nedeniyle tüketicilerin harcamalarını ertelediğini, bunun da ekonomide geçici durgunluğa neden olduğunu vurgulayan Palandöken, ekonominin yeniden canlanması için kredi kartına taksit sayısının artırılması ve tüketici kredilerinde azami vadenin de 60 aya çıkarılması gerektiğini ifade etti.

Palandöken, ekonomideki geçici durgunluğun esnafa zor günler yaşattığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Vatandaş tüketimini kıstıkça esnaf sıkıntı yaşıyor. Sadece mobilya ve beyaz eşyada taksit sayısını 9 aydan 12 aya çıkarmakla sınırlı kalınmamalı. Taksit sayısını daha da artırmak, kuyumculuk, gıda, elektronik ve telekomünikasyon sektörünü de dahil ederek genişletmek gerekir. Böylece piyasalara bir hareket getirerek, ekonomideki geçici durgunluğun bitmesini, vatandaşın da esnafın da rahatlamasını sağlar. Vatandaş, parasını harcamak yerine döviz alıyor. Bankalardaki döviz tevdiat hesapları şubat ayından bu yana 35 milyar dolar artarak 189 milyar 317 milyon dolara ulaştı. Bu paranın bir kısmının tüketime yönlendirilmesi halinde dövizin ateşi de düşer, ekonomi de yeniden canlanır.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X