Taliban’daki liderlik krizi çatışmaya dönüştü

Afganistan’ın güneyinde bulunan Zabul vilayetinde Taliban militanlarının kendi aralarında çıkan çatışmada, 70 kadar militanın öldüğü bildirildi.

Taliban’daki liderlik krizi çatışmaya dönüştü

Afganistan’ın güneyindeki Zabul kentinin Haki Afgan ve Şahcuy ilçelerinde Taliban örgütünün iki önemli komutana bağlı üyelerin kendi aralarında çıkan çatışmada çok sayıda militanın hayatını kaybettiği belirtildi.

Anadolu Ajansı muhabirine açıklama yapan Zabul Emniyet Müdürü Gulam Cilani Farahi, “Taliban’ın yeni lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur’a bağlı militanlar ile Mansur Dadullah’a mensup militanlar arasında dün gece başlayan çatışmada şu ana kadar 70 militan hayatını kaybetti. Bunlardan 60’ı Mansur Dadullah’ın taraftarı diğer 10’u da Taliban’ın yeni lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur’a bağlı kişiler” dedi.

Çatışmaların iki ilçede yoğunlaşarak devam ettiğini belirten Farahi, Mansur Dadullah’a bazı Orta Asyalı savaşçıların da destek verdiğini, ayrıca bundan 2 ay önce Gazne yakınlarında kaçırılan 3’ü kadın yedi Şii Hazara vatandaşın da Dadullah taraftarları tarafından öldürüldüğünü öğrendiklerini söyledi.

Öte yandan Taliban tarafından olayla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Taliban’ın içindeki çatlak büyüyor

Taliban örgütünün kurucu lideri Molla Ömer’in öldüğünün açıklanmasının ardından örgütün kendi içerisinde baş gösteren liderlik krizi henüz çözümlenmiş değil. 2007 yılında Afgan güvenlik güçlerince öldürülen Taliban örgütünün önemli komutanlarından Molla Dadullah Ahund’un kardeşi Mansur Dadullah’ın örgütün yeni seçilen lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur’a biat etmemesi, Taliban’ın kendi içerisindeki anlaşmazlığı gün yüzüne çıkarıyor.

Molla Mansur Dadullah’ın Taliban içerisindeki liderlik krizinden ötürü Daeş’e yakın davrandığı iddia edilirken, Afganistan’da bulunan ve çoğunluğu Özbekistanlı Daeş mensubu savaşçıların da Mansur Dadullah’a destek verdiği ifade ediliyor.

Öte yandan ülkenin batısındaki Gor kentinde konuşlu Molla Muhammed Resul liderliğindeki bir başka ayrılıkçı, Taliban grubundan yapılan açıklamada, örgütün başına geçen Molla Ahtar Muhammed Mansur’un Pakistan istihbaratının (ISI) elemanı olarak görüldüğü ve biat edilmeyeceği belirtildi.

Grup adına açıklama yapan Muhammed Resul’ün yardımcısı Molla Abdülmennan, yeni lider Molla Ahtar Muhammed Mansur’u, Taliban örgütünün diğer üst düzey yetkililerine işkence etmek ve öldürmekle suçlayarak Pakistan’ın Kuvetta kentindeki şurada dar bir dairede seçilen Taliban liderini, Afganistan İslam Emirliği’nin (Taliban’ın yönetim şekli) değerlerini çalmakla da suçladı.

Muhammed Resul’den Kabil ile müzakereye yeşil ışık

Binlerce silahlı mensubu bulunan Molla Muhammed Resul liderliğindeki ayrılıkçı grup, Kabil hükumeti ile de masaya oturabileceğini dile getiriyor.

Ancak barış masasına oturmak için yabancı güçlerin ülkeden tamamen çekilmesini şart koşan Resul, Taliban’ın iktidarı elinde bulundurduğu dönemlerde çeşitli kentlerde valilik yapmıştı.

Taliban örgütünün Körfez ülkelerinden Katar’da bir siyasi büro açmasını da eleştiren Molla Muhammed Resul, bu büronun gizli ajandası bulunduğunu ileri sürerek, Washington yönetimi ile perde arkasında anlaşmalar yaptığını iddia etti.

Taliban hareketi içerisinde Pakistan’ın ağırlığı bulunduğunu öne süren Resul liderliğindeki grup, İslamabad’ın Taliban örgütüne müdahale etmesine karşı çıkıyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X