Tarihi Kentler Birliği toplantısı sona erdi

Tarihi Kentler Birliği’nin 2020 yılı bölge toplantısı ve Tirilye Çalıştayı sona erdi. İki gün süren çalıştay ve toplantıda akademisyenler, Mudanya’nın tarihi ve geleceğine yönelik önemli sunumlar yaptı.

Tarihi Kentler Birliği toplantısı sona erdi
HABERİ PAYLAŞ

ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı Mithat Kırayoğlu’nun yönettiği panelde Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin Mudanya’nın arkeolojik mirasını, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Mudanya’yı, Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu ise tarihi kentlerde UNESCO sürecini ve alan yönetimini anlattı. Myrleia’dan günümüzde birçok güzelliklerin yaşandığı bir kent olan Mudanya’nın tarihi, doğal ve kültürel kimliğini dünyaya tanıtacaklarını belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Mudanya tüm değerleriyle yaşayan bir kent olacak” dedi.

MUDANYA’YA YOL HARİTASI

Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girebilmeyi hedefleyen Mudanya ve tarihi kentlere yol haritası olabilecek bilgiler verdi. Mudanya’yı tüm tarihi ve kültürel birikimleriyle geleceğe taşıma hayalinin iyi formüle edilip bir eylem planı haline getirilmesi gerektiğini kaydeden Dostoğlu, “Mudanya’da koruma kullanma dengesine önem vermek, bu konuda farkındalık yaratmak, ulaşılabilir olmak, herkes tarafından tanınabilir olmak, afetlere hazırlıklı olmak ve kent kimliğinin öne çıkarılması çok önemli. Kültür ve tarihi miras, kent kimliğinin temeli, kentlerin devamlılığının ön koşulu. Markalama stratejileri, sürdürülebilirlik hedefi taşıyan bir kültür turizmi politikası önemli bir adım olacaktır” ifadelerini kullandı. Mudanya’nın tarihsel gelişim sürecini anlatan Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ise, Myrleia’nın Zeugma kadar zengin bir mirasa sahip olduğunu ifade etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X