Tarihi ziyarette protokol krizi

Sırbistan ve Arnavutluk, ilişkileri normalleştirme yolunda önemli bir adım attı. 68 yıl sonra ilk kez bir Arnavut Başbakan dün Belgrad`ı ziyaret etti.

Tarihi ziyarette protokol krizi
Ancak Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ile Arnavutluk Başbakanı Edi Rama arasındaki ikili görüşmenin ardından düzenlen basın toplantısında büyük bir kriz yaşandı. Basının karşısında ilk olarak Arnavutluk Başbakanı Edi Rama konuştu ve Sırbistan Başbakanı Alkesandar Vuçiç’i resmi Arnavutluk ziyaretine davet ettikten sonra, Sırbistan’ın, Kosova’yı tanımasını istedi. Rama, ‘Dünyaca bağımsızlığı kabul edilen Kosova’yı sizlerin de kabul etmesi bütün Balkanlar için büyük yarar sağlayacaktır’ dedi.
 
KURSÜYÜ TERK ETTİ
 
Ardından kürsüye çıkan ev sahibi Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, Edi Rama’nın protokol dışı konuşmada bulunmasını sert bir dille kınayarak, ‘Arnavutluk’un, Kosova’nın avukatı olmasını müsaade etmeyiz’dedi. Vuçiç, bu tür konuşmanın Sırbistan için rencide edici bir konuşma olduğunu ve Sırbistan’ın küçük düşürülmesine müsaade etmeyeceğini söyledikten sonra, Edi Rama’ya elini uzatmadan, basın toplantısını terk etti. Rama ise kürsüde yalnız kalıp konuşmaya devam etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X