Tarımda Balkanlarla işbirliği sağlanacak

AK Parti 24.Dönem İzmir milletvekili ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı Rifat Sait, TARİŞ Tohum Birliği ile gittiği Ankara’dan İzmir’e müjde ile döndü.

Tarımda Balkanlarla işbirliği sağlanacak

Sait, TARİŞ Yemta Genel müdürü Alican Okatan ve heyeti ile birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Bakan yardımcısı Fatih Çiftçi, Et ve Süt kurumu Genel müdürü Ethem Kalın  ziyaret ettiler.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile görüşmede Birliklerin en büyük sorunu olan Tarım Birliklerinin Ürün alım Finansmanına getirilen faiz yükü masaya yatırıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’den müjde geldi.

Bakan Tüfenkçi, “Tarım Birliklerinin Ürün alım Finansmanına faiz desteği sağlanması için çalışmalar yaptıklarını ve yakında gerekli düzenlemeler yapılarak Birliklere önemli bir finansman desteği oluşacak” dedi.

Bilindiği gibi son günlerde kangren haline dönen Birliklerin çiftçiden ürün alımlarının finansmanında kullanılan kredi faizi maliyeti,  bir kısmının DFIF’ten yani hazinece karşılanması ile çözüme kavuşturulması planlanıyordu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan BASAM Başkanı Rifat Sait, bulunduğumuz şehir İzmir, aslında bir Tarım kenti. Hemen yanımızda yer alan Balkan ülkeleri ise tarımda önemli bir potansiyele sahip. Balkanlarla tarım konusunda işbirliği yapmak yararlı olacaktır, diye düşünüyoruz. Bu açıdan ilgili olduğu için Et ve Süt Genel Müdürlüğünü de ziyaret ettik. Bosna’dan özel izin ile yapılan et ithalatı hakkında bilgi aldık, dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X