Tartışmalı paketin 10 maddesi geçti

TBMM Genel Kurulu’nda, kamuoyunda ‘iç güvenlik paketi’ olarak bilinen ve polise geniş yetkiler verdiği için muhalefetin sert tepki gösterdiği tasarının ilk 10 maddesi kabul edildi.

Tartışmalı paketin 10 maddesi geçti

Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın kabul edilen maddelerine göre, kolluk amirinin yazılı, acele hallerde sözlü emriyle kişinin üstü, eşyası, aracı aranabilecek. 

Bu yapılırken arama gerekçesini de içeren belge verilecek. Polis; okul, kamu binası, ibadethane gibi yerlere molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıranlara karşı silah kullanabilecek. Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, ‘havai fişek, molotof, demir bilye ve sapan’, bulundurulmayacak ve taşınmayacak. 

Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen yürüyüşlerde, yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlara 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Muhalefet direniyor

Meclis’te İç Güvenlik Paketi’nin görüşmeleri tartışmalarla sürüyor. HDP milletvekilleri, Başkanlık Divanı’nda oturarak eylem yaptı. 

HDP’li milletvekilleri, aralar dışında oturumlarda, protestolarını alkışlar ve slogan atarak sürdürdü.

‘Direne direne kazanacağız’, ‘bu daha başlangıç, mücadeleye devam’, ‘faşizme karşı omuz omuza’, ‘hak hukuk adalet HDP ile gelecek’ sloganlarının yanı sıra Kürtçe bazı sloganlar da atan HDP’liler, Gezi Parkı eylemleri ile kadın cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin de adını saydı. CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir de üzerinde ’23 Mart 1933. Almanya Hitler Kanununa evet demiş’ yazılı bir döviz taşıdı. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X