Taş ocağı planına tepki

İnegöl’e bağlı Yeniyörük, Fındıklı ve Kozluca Mahallesi sakinleri, Yeniyörük mevkiinde kurulması planlanan taş ocağına tepki gösterdi.

Taş ocağı planına tepki
HABERİ PAYLAŞ

Yeniyörük’teki kahvehanede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bursa İl Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı İl Müdürlüğü ve diğer yetkililerin katıldığı toplantı gerçekleştirildi.

Yeniyörük Mahallesi Muhtarı Hayrettin Demirtaş, “Bizim içme suyumuz ile alakalı BUSKİ çalışması var. Kaynağımızın birinde saniyede 25 litre, diğerinde 7 litre su var. 7 litre olan su köyümüze içme suyu olarak geliyor. Elektrik, boru hattı şu anda hazırlanıyor. Köyün içme suyu yok. Taşıma su ile değirmen döndürmeye çalışıyoruz, o da olmuyor. Tarım ve hayvancılık geçim kaynağımız. Burası 7 tane kaynağın olduğu bir bölge. Biz burada taş ocağı istemiyoruz. İçme sularının başına taş ocağı yapmak istiyorlar. Taş ocağı, bu köyün ortadan kalkması demektir” dedi.

Kozluca Muhtarı İbrahim Bayram ise, “Bize gelen raporlara göre, bu bölge suların havzası durumunda. Yakında bizim köyümüzün içme suyunun kaynağı var. Artan suları tarım arazilerini sulamada kullanıyoruz. Yol güzergâhı da bizden geçeceği için biz bu işe karşıyız. Bizim köyümüzde 500-600 kişi yaşıyor. Tamamen tarım ve hayvancılıkla geçiniyoruz. Yakınımızda Fındıklı köyü de var. Bu durumdan o köy de etkileniyor. Üç köyün içme suyunu etkileyecek. Buraya kesinlikle taş ocağı yapılmasını istemiyoruz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X