Tasarımcılar İnegöl’deki zirvede buluşacak

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) tarafından bu yıl 22-25 Mart tarihlerinde ikincisi gerçekleştirilecek ”I’m Design”, dünyaca ünlü tasarımcıları buluşturacak.

Tasarımcılar İnegöl’deki zirvede buluşacak

ASLIHAN AYDIN

 

Zirvede söyleşi ve workshoplar da yapılacak. İMOS Başkanı Yavuz Uğurdağ, dün Almira Hotel’de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, İnegöl’ü üretim ve satış merkezi olduğu mobilyada tasarım merkezi haline de getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Bu nedenle ”I’m Design”i organize ettiklerini belirten Uğurdağ, “İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin koordine ettiği ve mobilya tasarım üzerine çalışmaların gerçekleştirileceği workshop bölümüne 10 üniversiteden öğrenciler katılacak. Son gün tasarımlarını sergileme fırsatı bulacaklar. Söyleşiler bölümüne ise dünyaca ünlü tasarımcılar, Eelko Moorer, Albert Chapel katılacak. Öğrenciler ve tasarımcılar bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunabilecekler” dedi.

BÖLÜM ÖNERİSİ 

İnegöl’de İMOS bünyesinde tasarım merkezi açtıklarını hatırlatan Uğurdağ, “Şimdiye kadar 20 öğrenciyi mezun ettik. Öğrencilerimizi 4 ay boyunca eğitiyoruz. Öğrencilerin merkezden mezun olduktan sonra İnegöl’de kalma zorunluluğu bulunmuyor. Merkez ile Türkiye’nin her yerine tasarımcı yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bu çalışmalarla İnegöl’ün tasarım merkezi olma hedefini iddialı bir şekilde ortaya koyuyoruz. Buna destek anlamında ”I’m Design”ı çok önemsiyoruz” diye konuştu. Tasarımın her şeyin başı olduğunu ve son yıllarda öne çıktığını kaydeden Uğurdağ, “İnegöl katma değerli ürünler yapmak zorunda. Piyasada hakim olabilmek için de bu noktada tasarım vazgeçilmez. Bursa’da da endüstriyel tasarım bölümleri olmalı. Umarım gerekli çalışmalar yapılır” dedi.

330 MİLYON DOLARLIK İHRACAT 

Uğurdağ, İnegöl’ün geçen yıl 527 milyon 91 bin dolar dış ticaret fazlası verdiğini vurguladı. İlçenin 330 milyon dolarlık mobilya ihraç ettiğinin altını çizen Uğurday, ”Bu rakam Türkiye mobilya ihracatının yüzde 15’ine tekabül ediyor. İnegöl, Türkiye mobilya üretiminin ise yüzde 35’ini karşılıyor. Bu rakamlar ilçe statüsü açısından bakıldığında önemli rakamlardır” dedi. Bu yıl ihracatı artırma hedefinde olduklarını dile getiren Uğurdağ, “Son 1 yıldır yeni pazar araştırmaları içindeyiz. Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Arap ülkeleri dışında, Güney ve Batı Afrika pazarına girmek istiyoruz. Sonrasında Amerika, İsveç, İran pazarlarını da hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Uğurdağ, İMOS’un 2010 yılında kurulduğunu ve 198 üyeye sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X