Tayland göçmenler için donanma gemisi gönderdi

Tayland’ın, insan kaçakçılarının açık denizde terk ettiği teknelerdeki Arakanlı Müslümanların kurtarılması için donanmaya ait bir gemiyi görevlendirdiği bildirildi.

Tayland göçmenler için donanma gemisi gönderdi

Yerel medyada yer alan haberlerde, cunta yönetiminin lideri ve Başbakan Prayuth Çan-oça tarafından Andaman Denizi’nde terk edilen teknelerdeki Arakanlı Müslümanların kurtarılması amacıyla donanmaya ait bir geminin ülkenin karasuları içinde görevlendirdiği belirtildi.

 

Prayuth Çan-oça, yaptığı açıklamada, içinde küçük bir hastanenin de bulunduğu gemide yaralı göçmenlerin Endonezya ya da Malezya’daki barınaklara gönderilmeden önce ilk tedavilerinin yapılacağını söyledi.

 

Güneydoğu Asya’da açık denizde mahsur kalan göçmeler arasındaki Arakanlı Müslüman ve Bangladeşlilerin sayısına ilişkin kesin veriler bulunmuyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Güneydoğu Asya’da denizde terk edilmiş teknelerde hala yaklaşık 2 bin Arakanlı Müslüman ve angladeşli göçmen bulunduğunu bildirirken, bölge ülkelerinin 1 Mayıs’tan bu yana 4 bin civarında göçmeni kurtardığı belirtiliyor.

Malezya soruşturma başlattı

Malezya’da insan kaçakçılarıyla işbirliği yaptığından şüphelenilen yetkililer hakkında soruşturma açıldı.

İçişleri Bakanı Ahmed Zahid Hamidi, bazı yetkililerin Bangladeş ve Myanmar’dan kaçan göçmenleri yasa dışı yollardan başka ülkelere götüren insan kaçakçılarıyla işbirliği yaptığının belirlendiğini açıkladı. 

Hamidi, “Ormancılık Bakanlığı ile işbirliği içinde çalışıyoruz. Özellikle Tayland ile sınır bölgesinde araştırma yapıyoruz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X