TCMB Başkanı belli oldu!

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, TCMB Başkanlığı’na Murat Çetinkaya’nın atandığını açıkladı.

TCMB Başkanı belli oldu!

Merkez Bankası’nın yeni başkanı belli oldu.

 

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, TCMB Başkanlığı’na Murat Çetinkaya’nın atandığını açıkladı.

 

Kurtulmuş, “Başarılı bir dönem geçireceğini ümit ediyoruz, Çetinkaya Türkiye’nin 2023 yılı hedefleriyle uyumlu şekilde sorumluluklarını yerine getirecektir” dedi. 

 

Murat Çetinkaya’nın atanmasını öngören kararname Başbakan Davutoğlu’nun talimatıyla Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı ve imzalandı

 

Murat Çetinkaya kimdir

 

Çetinkaya, 1976 yılında doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve çift ana dal programı kapsamında aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden mezunu ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamlayan Çetinkaya, halen aynı üniversitede uluslararası finans/ekonomi-politika alanında doktora tez çalışmasını sürdürüyor.

 

Bankacılık hayatına Albaraka Türk Katılım Bankasında başlayan Çetinkaya, uluslararası bankacılık ve hazine alanlarında çeşitli görevlerde bulundu. Çetinkaya, 2003 yılından itibaren kariyerine Türkiye Halk Bankasında devam etti. Türkiye Halk Bankasında, Uluslararası Bankacılık ve Yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı ve sonrasında Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Çetinkaya, bu dönemde aralarında Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin de bulunduğu bankanın çeşitli iştiraklerinde, yönetim kurulu üyesi olarak da görev aldı.

 

Çetinkaya, 2008 yılından, Başkan Yardımcılığına atandığı tarihe kadar, Kuveyt Türk Katılım Bankası AŞ’de Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.Murat Çetinkaya, 29 Haziran 2012’den itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X