Tedbirler artırıldı! HES kodu olmayanlar kente giriş yapamıyor

İstanbul’da koronavirüs vakalarının artması üzerine alınan önlemler arttırılırken, Avcılar’da salgının ilk günlerinde olduğu gibi minarelerden maske, temizlik ve sosyal mesafe kuralına uyulması konusunda tekrar anonslara başlandı. Kırklareli’nde de koronavirüs tedbirleri kapsamında HES kodu olmayanlar kente giriş yapamıyor. Öte yandan Bilecik’te açık ve kapalı alanlarda futbol ve diğer takım sporları oyunlarının oynanması yasaklanırken, Kayseri’de toplu ulaşımda HES kodu kullanılabilmesine yönelik protokol imzalandı.

Tedbirler artırıldı! HES kodu olmayanlar kente giriş yapamıyor

Avcılar Müftüsü Bekir Derin, İçişleri Bakanlığı’nın Diyanet dahil ilgili kurumlara gönderdiği halkın uyarılması konusunda gönderdiği genelge doğrultusunda hareket ettiklerini, öğle saatlerinde herkesin dışarıda olduğunu göz önüne alarak öğle namazının ardından camilerden söz konusu uyarının yapıldığını söyledi.

Derin, bu çalışmanın bakanlığın en son talimatlarındaki duyuru kapsamında olduğunu kaydetti. Yaya trafiğinin yoğun olduğu ilçenin en kalabalık kesimlerinden Marmara Caddesi’nin alt tarafında bulunan Merkez Ulu Camii minarelerinden, “Kıymetli vatandaşlarımız; Salgınla mücadelede maske, temizlik ve mesafe kuralına uyma konusunda çok dikkatli olmalıyız.

Saygıdeğer hemşerilerimiz sonbahara girdik, kış yaklaşıyor. Özellikle kapalı yerlerde ve yoğunluğun arttığı alanlarda fiziki mesafe kuralı noktasında daha dikkatli olmalıyız.

Salgında hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz. İnşallah birlikte başaracağız” denildi.Bu arada, Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi’nde Covid-19 testi yaptırmak isteyenler bahçede sıraya girdi.

KIRKLARELİ

Kırklareli’nde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında HES kodu olmayanlar kente giriş yapamıyor.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu’nda, Kovid-19 tedbirleri kapsamında Lüleburgaz, Babaeski ve Vize otoyol gişelerindeki kente giriş güzergahlarında kimlik ve HES kodu sorgulaması yapılması kararının ardından denetimler başladı.

Kırklareli Jandarma Komutanlığı ekipleri kent girişlerinde oluşturdukları denetim alanlarında vatandaşların ateşlerini ölçerek, kimlik ve HES kodu sorgulaması yapıyor.

HES kodu bulunmayanlar ise e-Devlet ve uygulama üzerinden kod alıyor. Kod sorgulamasında sorun tespit edilmeyen kişilerin kente girişlerine izin veriliyor.

Öte yandan ekipler denetimlerde, otomobillerinin içinde de maske takan sürücülere teşekkür ederken, maskesini kurallara uygun takmayanlara da uyarıda bulunuyor.

VATANDAŞLAR DENETİMLERDEN MEMNUN

İstanbul’dan Kırklareli’ne gelen Sami Çetinler, denetimlerin yapılmasından dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bu tür denetimlerin insan sağlığının korunması için yapıldığını belirten Çetinler, hasta olan kişilerin tespit edilerek virüsün yayılımının önlendiğini kaydetti.

Rahatsızlığı bulunanların dışarı çıkmaması gerektiğin vurgulayan Çetinler, “İnşallah her şeyin düzeleceğine inanıyoruz.” dedi.

BİLECİK

Bilecik’in Pazaryeri İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararınca, halı saha ve okul bahçeleri ile parklar dahil olmak üzere tüm açık ve kapalı alanlarda futbol ve diğer takım sporları oyunlarının oynanması yasaklandı.

Pazaryeri İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Kaymakam Berker Çırak başkanlığında toplandı. Kaymakamlıktan yapılan açıklamaya göre, yeni tip korona virüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında yeni kararlar alındı.

İlçe genelinde ek tedbirler alındığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Pazaryeri ilçesi mülki sınırları içerisinde vatandaşlarımızın birbirlerine hane ve taziye ziyareti yapmaları ile halı saha ve okul bahçeleri ile parklar dahil olmak üzere tüm açık ve kapalı alanlarda futbol ve diğer takım sporları oyunlarının oynanması İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile yasaklanmıştır.

Yukarıdaki maddelerde yer alan kararlara uymayanlar veya kararlara mukavemet edenler hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282 ve 284 ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32’inci maddesi ve diğer mevzuat hükümlerince adli ve idari işlem yapılmasına, bu kararların gereği yapılmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilmesine karar verilmiştir” denildi.

KAYSERİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, pandemi ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi arasında toplu ulaşımda HES kodu kullanılabilmesine yönelik protokol imzalandığını belirtti.

Toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaşların tamamının Kayseri Ulaşım A.Ş.’nin resmi internet sitesinden 15 Kasım’a kadar ‘Toplu Taşıma Kart-HES Kodu’ eşleştirmelerinin sisteme tanımlaması gerektiğini söyledi.

Büyükkılıç, şöyle konuştu; “Toplu taşıma kartı kullanan bütün vatandaşlarımızın https://www.kayseriulasim.com/heskodkayit sayfasından Ad, Soyad, T.C. Kimlik Numarası, Süresiz HES Kodu ve Toplu Taşıma Kart Numarası bilgilerini sisteme kaydederek Toplu Taşıma Kart-HES Kodu eşleştirmelerini en geç 15 Kasım 2020 tarihine kadar tamamlamaları gerekmektedir.

Toplu taşımada kullanılan tam. İndirimli ve serbest kart kullanıcılarının tamamı bu işlemi gerçekleştirmelidir.

Eşleştirme işlemi tamamlanmış anonim/isimsiz bir toplu taşıma kartı da (TAM KART) kişiye özel kart niteliği kazanacaktır ve sadece HES kodu eşleştirilmiş kişi tarafından kullanılabilecektir.”

Başkan Büyükkılıç, 15 Kasım’a kadar taşıma kartlarına HES kodunu tanımlamayan vatandaşların toplu taşıma araçlarına alınmayacağını belirterek, bulaş riskinin azaltılması ve güvenli seyahatin sağlanması için şehir içi toplu ulaşım kullanımı bilgilerinin günlük olarak Sağlık Bakanlığı ile paylaşılacağını ifade etti.

Havaların soğuması ile birlikte Kayserili hemşerilerimizi bir kez daha korona virüse karşı dikkatli olmaları konusunda uyaran Büyükkılıç, “Korona virüs ile mücadelemiz devam ediyor.

Olmazsa olmazımız maske, mesafe ve temizlik konularına dikkat edelim.

Özellikle grip mevsimi olarak bilinen soğuk havalarda gerekmedikçe evden çıkmamamız bu mücadele kapsamında çok önem arz ediyor” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X