‘Tedbirli olmalıyız’

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu, bütçe açığındaki artış ve Rusya ekonomisindeki gelişmelerin tedbirli olmayı gerektirdiğini belirtti.

‘Tedbirli olmalıyız’

Eyüboğlu, TİSK’in Aralık 2014 Aylık Ekonomi Bülteni’nin yayınlanması dolayısıyla yaptığı açıklamada, küresel ekonominin aralık ayında petrol fiyatlarındaki düşüş ve Rusya ekonomisindeki gelişmelere kilitlendiğini ifade etti. 

Eyüboğlu, ”Rusya’nın ithalatı frenlemesi ile Türkiye’nin ihracatının daralması, Rus turist sayısının azalması, Türkiye’den sermaye çıkışı riskinin artması ve rubledeki değer kaybının TL’ye sıçraması halinde, petrol fiyatlarındaki gerilemenin Türkiye açısından yarattığı avantajın tersine dönmemesi için ekonomi yönetiminin tedbirli davranması gerekiyor” dedi.

KAMU GİDERLERİNE DİKKAT

11 ayda devletin bütçe açığının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 814 attığına dikkati çeken Eyüboğlu, 2014 yılında mali istikrarın bozulmasının altında yatan en önemli etkenin, kamu giderlerindeki artış olduğunu vurguladı. Eyüboğlu, 2015’te yapılacak genel seçimler de dikkate alındığında bütçe dengesinin gözetilmesinin büyük önem taşıdığını kaydetti. Öte yandan TİSK bülteninde 2014’ün, Türkiye’nin geçmişteki kriz yıllarından sonra en düşük büyüme performansının gösterildiği yıl olacağı tahmininde bulunuldu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X