Tek çare üretimi artırmak

Tarım ve hayvancılık ürünlerinde ithalat kapılarının ardına kadar açıldığını dile getiren Nuri Karaca, kırmızı ette sorunu çözmenin tek yolunun üretimi artırmak olduğunu vurguladı.

Tek çare üretimi artırmak

AYHAN FİDAN

Karacabey Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Karaca, çiftçinin büyük sıkıntılar yaşadığını ifade ederek, Karacabey Ziraat Odası’nın da sorunlara duyarsız kaldığını söyledi.

Karaca, hükümetin kurduğu gıda komisyonunun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı işin içine karıştırmadan, enflasyonu düşürme bahanesi ile çiftçi ve hayvan üreticilerinin aleyhine akıl almaz kararlar aldığını öne sürdü. Tarım ve hayvancılık ürünlerinde ithalat kapılarının ardına kadar açıldığını belirten Karaca, gümrük vergilerinin neredeyse 0’a düşürüldüğünü vurguladı.

Karaca, ‘’Kırmızı et sorunu devamlı Tarım Bakanı değiştirerek, ithalattan başka hiçbir çözüm ortaya koymadan düzelmez. Tek çare üretimi artırmaktır. Bununda yolu hayvancılığı teşvik, hibe ve desteklerini derhal kırsalda yaşayan ve uygulamadan gelen insanların çalıştırdıkları küçük ve orta boy işletmelere aktarmaktan geçmektedir. Büyük hibe, kredi, destek ve teşviklerle sektör dışı kimselere kurdurulan büyük işletmeler üretimi arttırmak için hiçbir çaba göstermemekte, aldıkları desteklerle büyük kazançlar sağlamaktadırlar” dedi.

HASAR TELAFİ EDİLEMEYECEK BOYUTA ULAŞTI

Hasadı bitmekte olan salçalık domatesin çiftçi açısından facia denecek kadar kötü bir sezon geçirdiğine dikkati çeken Karaca, ‘’Hasat döneminde sözleşmeli olmayan domatesin kilogramı 16-17 kuruştan alındı. Sözleşmeli olan ise firelerle aynı fiyata satın alındı. Çiftçi toplama bedeli olarak 5 kuruş, nakliye bedeli olarak da 2 kuruş ödeyince zararı telafi edilemeyecek boyutlara ulaştı” diye konuştu. Domates toplamada zaman zaman sorunlar yaşandığını hatırlatan Karaca, fabrikaların bu sorunlara çözüm bulmak yerine firelerle kendilerini koruduklarını söyledi. Nuri Karaca, ‘’Uluslararası normlara göre fire oranı en fazla yüzde 12 olabilmektedir. Fabrikalar yüzde 30-40’lara kadar fire uygulamakta, daha da ötesi ürüne ret uygulayarak çöpe gitmesine neden olmaktadırlar. Bu zulüm değil de nedir” dedi.

ÇİFTÇİ İLE ALAY EDİLİYOR

Sanayicileri de eleştiren Karaca, şunları kaydetti: ‘’İsmini vermek istemediğim sektörün en büyük paydaşı bir fabrikamız son günlerde büyük bir reklam kampanyası başlatmış olup işbirlikçi birkaç zavallı çiftçiyi de kullanıp domates üreticisi ile alay etmektedir. Tarımdan uzak büyük bir tüketici kesimini manipüle ederek ürünlerini pazarlamaktadır. Bu reklam filmlerinde üretici mutlu mesut gösterilerek tüketiciye şirin gözükme çabasındadır. Maalesef bu reklamlarda rol alan işbirlikçi çiftçilerden bir kısmı da Karacabey ve Mustafakemalpaşa çiftçilerindendir. İlçede domates üreticisi kan ağlarken, tarlasını, tapasını satarken, icralarla boğuşurken bu birkaç çıkarcı, kendini ve çıkarlarını bilmez çiftçiye teessüf ediyorum. Şiddetle kınıyorum. Bu çiftçiler şunu iyi bilsinler ki, yaptıkları binlerce çiftçi arkadaşımıza ihanettir.”

HAKKIMI HELAL ETMİYORUM

Karacabey Ziraat Odası’nın da çiftçinin sorunlarına yeterince sahip çıkmadığını savunan Karaca, ‘’25 yıl onurla sürdürdüğüm ziraat odası başkanlığımdaki hizmetlerimi bu arkadaşlara helal etmiyorum. Hasat döneminde çiftçiye sahip çıkmayan fire ve fiyat konusunda boykot ve eylem yapamayan ziraat odalarına da genel merkez dahil teessüf ediyorum. Sıkıntı yaşanan fındık ve üzümde bölge ziraat odaları ve çiftçi birlikleri ortalığı ayağa kaldırıp, ürün fiyatlarında azda olsa bir iyileştirme sağlamışlardır. Çiftçiye Allah’tan başka kimsenin faydası olamayacağı anlaşılmıştır. Biz de Yüce Allah’a dua ediyoruz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X