Teknolojik ürünler ticarileşiyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ar-Ge ve inovasyonun rekabetin vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldiğini belirterek, etkin Ar-Ge teşvikleri ile sanayisi desteklenen ülkelerin dünya rekabet sıralamasında en üst seviyelerde yer aldığını

Teknolojik ürünler ticarileşiyor

Son yıllarda gerek kamu gerekse diğer çeşitli kaynaklar yoluyla inovatif fikirlerin desteklenmesine yönelik ciddi anlamda Ar-Ge harcamaları yapıldığına vurgu yapan Işık, ‘Ülke olarak beklentimiz, yapılan bu harcamaların ülkemize katma değer yaratacak ve uluslararası pazarlardaki rekabet gücümüzün artırılmasına katkı sağlayacak yüksek teknoloji içeren ürünlere dönüşmek suretiyle ticarileşmesidir’ dedi. Bakan Işık, ortaya çıkacak yüksek teknoloji ürünlerin ticarileşmesi ve yatırımı noktasında ciddi bir destek programı olan ‘Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’nı uygulamaya koyduklarını hatırlatarak, bu programın Türkiye’de ilk olma özelliği taşıdığını kaydetti.

YATIRIM TUTARI 199 MİLYON TL

Işık, programla ilgili olarak ilk başvuruların 2014 yılında alınmaya başlandığını hatırlattı. Fikri Işık, 2014’te 78 işletme ile sözleşme yapıldığını, sözleşmesi yapılan projelerin toplam yatırım tutarının 199 milyon 450 bin 204 lira, Bakanlık tarafından projelere sağlanacak destek miktarının da 71 milyon 694 bin 995 lira olduğunu ifade etti.

57 PROJE DESTEKLENECEK

Bu yıl yapılan çağrıda da 78 proje bilimsel komisyonlarda değerlendirildiğine dikkat çeken Işık, bunun sonucunda 57 projenin desteklenmeye uygun bulunduğunu kaydetti. Işık,, ‘Desteklenmeye uygun bulunan projelerin toplam yatırım tutarı 131 milyon 370 bin 940 lira olup Bakanlığımız tarafından projelere sağlanacak destek miktarı 46 milyon 356 bin 492 liradır’ diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X