Telafer DEAŞ’tan geri alındı

Irak güçlerinin, Musul’a bağlı Türkmenlerin yaşadığı Telafer ilçe merkezine bağlı tüm semtleri terör örgütü DEAŞ’tan kurtardığı bildirildi. İyadiyye bölgesinin de kurtarılması için operasyonun sürdüğü ifade ediliyor.

Telafer DEAŞ’tan geri alındı

Irak güçlerinin tarafından 20 Ağustos tarihinde Musul’a bağlı Türkmen Telafer ilçesinde terör örgütü DEAŞ’a karşı başlatılan operasyonda sona gelindi. Telafer ilçe merkezine bağlı tüm semtlerin, terör örgütü DEAŞ’tan kurtarıldığı bildirildi. İlçedeki 29 mahallenin tamamının kurtarıldığı ifade edilirken, böylece ilçe merkezinde kontrolün sağlandığı kaydedildi. 

Telafer Operasyonları Komutanı Korgeneral Abdulemir Yarullah yaptığı açıklamada, ‘Orduya bağı zırhlı birlikler, Haşdi Şabi’ye ait 2, 9, 11’inci birlikleri, Askeri, Sanayi, Maarid semtlerini ve Telafer Kapısı’nı DEAŞ’tan kurtardı. Böylece ilçe merkezinin tüm semtlerinde kontrol sağlandı’ ifadelerini kullandı.

İYADİYYE’YE OPERASYON

Operasyona ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de havadan destek verirken, Telafer Operasyonları Komutanı Korgeneral Abdulemir Yarullah, örgütün elinde yalnızca İyadiyye bölgesinin bulunduğunu belirterek, Irak güçlerinin bu bölgeyi almak için harekat başlattığını kaydetti. Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telafer, DEAŞ’ın Irak’ta elinde tuttuğu son birkaç kasabadan biriydi. Musul kent merkezinin batısındaki kasaba, Haziran 2014’ten bu yana DEAŞ’ın kontrolündeydi. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 20 Ağustos Pazar günü, Telafer’i DEAŞ’tan kurtarma operasyonunu başlattıklarını açıklamıştı. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X