‘Terör ‘güven’i etkilerse sonuç kötü olur’

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Vitor Constancio, Paris’teki terör saldırısının ekonomiye etkilerini değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu belirterek, ”Terör saldırılarının nihai etkisi daha sonraki olaylarla bağlantılıdır. Eğer bu o

‘Terör ‘güven’i etkilerse sonuç kötü olur’

Constancio, Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen ’18. Euro Finans Haftası’ isimli etkinlikte ‘Para Politikası ve Euro Bölgesi Sorunu’ konulu bir konuşma yaptı. 2008 yılından bu yana Euro Bölgesi ekonomisinin derin bir durgunluk yaşadığına dikkati çeken Constancio, Bölge’deki mevcut sorunların diğer gelişmiş ekonomiler tarafından paylaşılan negatif durumun bir parçası olduğunu ifade etti. Constancio, zayıf ekonomik faaliyet ortamında, Euro Bölgesi enflasyonunun aşağı yönlü baskılar yaşadığını hatırlatarak, ”Düşük enflasyon oranları, küresel mali kriz sonrasında devam eden durgun toparlanmayı yansıtıyor” diye konuştu.

FAİZ DÜŞÜK KALACAK

Bankanın bağdaştırıcı para politikası duruşunun süreceğini belirten Constancio, ”Ana politika faizleri, uzun bir süre düşük kalacak. Varlık alım programı, enflasyon yolunda sürüdürülebilir bir düzenleme görene kadar bilançomuzu genişletmeye devam edecek” bilgilerini verdi. 

Constancio, katılımcıların soruları üzerine, Paris’te yaşanan terör saldırılarının ekonomiye etkisine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Saldırıyı kınayan Constancio, bunun ekonomiye muhtemel etkilerini değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Piyasaların saldırıyı şimdiye kadar sakince karşıladığını ve çok tepkili davranmadığını aktaran Constancio, ”Terör saldırılarının nihai etkisi daha sonraki olaylarla bağlantılıdır. Eğer bu olaylar tüketici ve iş güvenini etkilerse sonuçlar elbette kötü olabilir” öngörüsünü de paylaştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X