Terörle mücadelede bilgi paylaşımı

ABD ile Almanya’nın, uluslararası terörle mücadelede bilgi paylaşımını artırmak amacıyla yeni bir anlaşma imzalayacağı bildirildi.

Terörle mücadelede bilgi paylaşımı

ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson ile Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere Washington’da bir araya geldi. Johnson ve Maiziere daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, terör örgütlerinin son dönemdeki saldırılarının ardından ABD ile Avrupa ülkeleri arasındaki ortak terörle mücadele çabalarının arttığını söyledi. Johnson, özellikle Avrupa ülkelerinin ABD ile daha etkin çalışma kararlılığında artış gözlediklerini belirtti. Johnson, Almanya İçişleri Bakanı Maiziere ile ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch arasında imzalanacak anlaşmanın Avrupa’da artan terör tehdidinin bir sonucu olduğunu ifade ederken, anlaşmanın detayları hakkında bilgi verilmedi.

YOLCU BİLGİLERİ

ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson ayrıca, Avrupa’daki resmi makamların havayolu şirketlerinin yolcu bilgilerine ulaşması için alınan yasal önlem konusunda Almanya’nın çabalarından övgüyle bahsetti ve yabancı teröristlerin ülkeler arasında dolaşımının engellenmesi konusunu Maiziere ile ele aldıklarını kaydetti. Johnson, IŞİD’e katılmak üzere ABD’den Irak ve Suriye’ye giden kişilerin sayısında azalma görüldüğünü söyledi. Maiziere de aynı şekilde IŞİD saflarına katılmak üzere Almanya’dan bu ülkelere giden kişilerin sayısının azaldığını kaydetti. Bugüne kadar IŞİD saflarında savaşırken öldürülen Alman vatandaşı sayısının 140 olduğunu anlattı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X