THY’ye, S&P ve Moody’s morali

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşları Standard & Poor’s (S&P) ve Moody’s Türk Hava Yolları’nın (THY) kurumsal kredi notunu sırasıyla Ba1 ve BB+ olarak teyit etti.

THY’ye, S&P ve Moody’s morali
HABERİ PAYLAŞ

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşları Standard & Poor’s (S&P)  ve Moody’s Türk Hava Yolları’nın (THY) kurumsal kredi notunu sırasıyla Ba1 ve BB+ olarak teyit etti.      

 

THY’nin açıklamasına göre, Moody’s tarafından yapılan açıklamada THY’nin sağlıklı finansal durumunun düşük maliyet yapısı ve tarihsel olarak rakiplerinin ortalamasının üzerinde seyreden karlılık göstergeleri ile desteklendiği belirtilerek, THY’nin Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ve gelişen turizmi ile desteklenen yaygın yolcu geliri bazına sahip olduğu ve İstanbul’un coğrafi lokasyonunun, Atatürk Havalimanı’nın uluslararası bir havacılık merkezi olmasına imkan tanıdığı ifade edildi.

 

Açıklamada, THY’nin Türkiye’nin ekonomisinin ve turizminin gelişmesinde etkin bir rol oynadığının da altı çizildi.

 

 THY’nin not görünümünün de durağan olarak belirlendiği açıklamada, bu görüşünün başlıca nedenleri arasında yolcu büyümesi, istikrarlı sektör talebi ve sağlıklı doluluk oranlarının yer aldığı bildirildi.

 

Açıklamada, durağan not görünümünün ayrıca THY’nin verimli maliyet yapısının ve rakiplerinden yüksek seyreden karlılık rakamlarının devam edeceğinin de bir göstergesi olduğu aktarıldı.

 

S&P tarafından yapılan  açıklamada ise söz konusu kredi notunun, THY’nin İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki lider pozisyonuna, İstanbul’un uluslararası bir transfer merkezi olarak avantajlı coğrafi konumuna ve şirketin son üç yılda gösterdiği güçlü istikrarlı büyümeye bağlı olduğu belirtildi.

 

 Açıklamada ayrıca Türk Hava Yolları’nın Türkiye ekonomisi için oynadığı önemli role de vurgu yapıldı.

 

THY, hem Moody’s hem S&P tarafından derecelendirilmiş olan global network taşıyıcıları arasında ikinci en yüksek reytingi elde etmiş oldu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X