TOKİ’den emeklilere ‘ikinci bahar’

Başbakanlık Toplu Konut İdaresince (TOKİ), konut sahibi olmak isteyen emekliler için 17 ilde, 4 bin 354 konut inşa edilecek.

TOKİ’den emeklilere ‘ikinci bahar’
HABERİ PAYLAŞ

TOKİ Başkanı Ergün Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TOKİ’nin insanların en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye’nin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kurduğunu ve onlarca konut projesini hayata geçirdiğini belirtti.

 

Turan, “Emekliye İkinci Bahar Projesi” kapsamında da yeni konut üretimine devam edeceklerini ifade ederek, “Hedefimiz, hiç konut sahibi olmayan emeklilerimizin yüzünü güldürmek, ikinci baharı müjdelemektir” dedi.

 

Dar ve orta gelirli vatandaşlara dönük konut üretimlerinde emeklilere yüzde 25 kontenjan ayırdıklarını aktaran Turan, “Talep doğrultusunda, emeklilere özel konut projeleri geliştiriyoruz. Başta emeklilerimiz olmak üzere dar gelirli vatandaşlarımızı 250 lira gibi düşük taksitlerle ve uzun vadeli ödeme koşullarıyla yuva sahibi yapmak için faaliyetlerimizi hızlandırdık” diye konuştu.

 

Bursa’ya bin 200 konut

TOKİ Başkanı Turan, konut sahibi olamamış emeklilerin ev sahibi yapılması amacıyla ilk etapta 17 ilde, 4 bin 354 konut için ön talep toplanacağını bildirdi.

 

Talep toplanacak illere ve konut sayılarına ilişkin, Turan şu bilgileri verdi: Bursa-Nilüfer bin 200 konut, Balıkesir Bandırma-Edincik 32 konut, Karaman-Kırbağ 400 konut, Şanlıurfa-Akabe 304 konut, Konya-Meram 499 konut, Elazığ-Merkez 280 konut, Amasya-Merzifon 150 konut, Kütahya-İnköy 300 konut, Afyonkarahisar-Merkez 300 konut, Karabük-Merkez 426 konut, Çorum-Alaca 35 konut, Erzincan-Yoğurtlu 24 konut, Gaziantep-İslahiye 31 konut, Giresun-Alucra 16 konut, Muğla-Yatağan 79 konut, Sivas-Yenimahalle 184 konut-Akıncılar 33 konut, Trabzon Vakfıkebir 47 konut-Çaykara 14 konut.”

 

 

Kimlik kartı ile başvurabilecekler

 

2+1 planında inşa edilecek konutlar için TOKİ, ilgili bankalar aracılığı ile 9-30 Aralık tarihleri arasında ön talep toplayacak. Bu çerçevede emekliler kimlik kartlarını gösterip, bankalara başvurularını gerçekleştirebilecekler.

 

Talebin üretilecek konutlardan fazla olması halinde “hak sahibi belirleme kurası” çekilerek, konutlardan almaya hak kazanan emekliler belirlenecek.

 

Hak sahibi olamayan emeklilerin başvuru bedelleri kendilerine iade edilecek. Konut belirleme kurasının ardından da emeklilerle sözleşme imzalanacak.

 

Konut sahibi olmayanlar başvurabilecek

 

İkinci Bahar Projesi kapsamında ilk aşamada 17 ilde ön talep toplanacak konutlardan satın almak isteyen emeklilerin, daha önce TOKİ’den konut satın almamış olması, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı konutun bulunmaması, il sınırları içinde bir yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması gerekiyor.

 

Ayrıca hane halkı gelirinin en fazla net 3 bin 200 lira olması ve bir hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilmesi de aranan şartlar arasında yer alıyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X