TOKİ’den toplu konutta rekor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, konut talebinde bir azalma olmadığını belirterek, bu yıl 64 bin konut inşa ettiklerini ve 13 yılın rekorunu kırdıklarını vurguladı.

TOKİ’den toplu konutta rekor

Turan, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin her ilinde projelerin artan talep doğrultusunda hızla yürütüldüğüne dikkat çekti.

Sosyal konut ürettikleri için alt gelirli grubundaki vatandaşların kira öder gibi hatta daha düşük bir bedelle konut sahibi olabildiğini vurgulayan Turan, ”Konut talebinde bir azalma yok. Tam tersine Türkiye’nin her yerinde 5-10 katı taleple karşılaşıyoruz. Bir yerde 300 konut yapıyorsak 3 bin talep geliyor. Sektörle ilgili diğer sevindirici haber, konut satışlarıyla ilgili. Eylül ayı satış rakamlarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış var. Bu Türkiye ekonomisinin gücünü gösteren bir hadise. Yakın dönemde özellikle Körfez ülkelerinden gelen yabancılar başta olmak üzere konut satışında da ben yoğun bir talep bekliyorum. Bundan payını alacak vilayetlerden biri de Bursa’dır. Bursa’da da konut fiyatları bana göre bundan dolayı da biraz yukarı çıkacaktır”  dedi.

70 BİN KONUT HEDEFİ

Uzun vadede konut faizlerinin 0,90’ın hatta 0,85’in altında olmasını önemsediklerini dile getiren Turan, bankaların iyi niyetli bir adım attığını söyledi.

Turan, ”Faizler yıllık yüzde 10 bandının altında olursa dar gelirli vatandaşlarımızın da konut sahibi olması daha da kolaylaşır. Biz de bu konuda çok çalışıyoruz. Bu yıl toplu konutta 13 yılın rekorunu kırdık. 64 bin konut inşa ettik. Geçmiş tecrübelerimizle beraber daha vasıflı ve nitelikli konutlar inşa ediyoruz. Önümüzdeki yıl da inşallah 70 bin konut hedefimiz var. Bu hedef daha çok hiç konut sahibi olmayanlara yönelik” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X