Tophane cinayetinde soruşturma tamamlandı

Bursa’da Tophane Meydanı’nda kameralar tarafından saniye saniye görüntülenen cinayetle ilgili soruşturma tamamlandı. Zamanında bitirilmeyen fabrika yüzünden çıkan kavgada tartıştığı şahsı yaralayan oğlun müebbet, öldüren babanın ise 23 yıla kadar hapsi is

Tophane cinayetinde soruşturma tamamlandı

İddiaya göre, geçen şubat ayında şüpheli mobilyacı Ridayettin ve oğlu Erkan Serbest, müteahhitlik yapan Engin Hacılar ile 60 gün içinde İnegöl ilçesinde bir fabrika yapımı için 320 bin liraya anlaştı. Müteahhide 50 bin lira nakit ödemeyi, geri kalan borç içinse 10 ayrı çek vermeyi taahhüt eden baba oğul, müteahhidin fabrikayı zamanında teslim etmemesi halinde ise her gün için 500 lira gecikme cezası ödenmesi konusunda sözleşme yaptı. 

 

Çeklerin uzun vadeli olması sebebiyle nakit sıkıntısı çeken müteahhit, durumu baba Ridayettin ve oğlu Erkan Serbest’e bildirince taraftar arasında husumet başladı. Müteahhit ve baba oğlun ortak tanıdığı olan Abdulhakim Yılmaz tarafları bir araya getirdi. Yeni anlaşmada müteahhit, fabrikayı 35 gün içinde teslim edeceğini belirterek, hazırladığı 270 bin liralık teminat senedini yediemin olarak Abdulhakim Yılmaz’a teslim etti. Fakat kapıların takılmasında sıkıntı yaşayan müteahhit Engin Hacılar, durumu baba oğla bildirdi. Bunun üzerine baba Ridayettin oğlu Erkan ile birlikte, aracı Abdulhakim Yılmaz’a verilen 50 bin liralık çeki geri aldı. Aracı Yılmaz da bu durumu müteahhide bildirince, müteahhit, sözleşmenin bozulduğunu belirterek kapıları takmayacağını söyledi. Bunun üzerine baba-oğul aracıya verilen 270 bin liralık senedi istedi. İki taraf arasında bunalan aracı Abdulhakim Yılmaz, tarafları 13 Temmuz’da merkez Osmangazi ilçesindeki Tophane Parkı’nda buluşturdu. Her iki taraf da buluşmaya yakınları ile birlikte gitti.

 

Konuşma sırasında aracı Abdulhakim Yılmaz, 270 bin liralık senedi cebinden çıkartıp, müteahhit Engin Hacılar’a göstererek, “Sen beni savcılığa nasıl verirsin?” diyerek bağırmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine Yılmaz, “Meselenizi kendi aranızda halledin” diyerek elindeki 270 bin liralık senedi yırttı. Bunun üzerine taraflar arasında çıkan arbede büyüyünce silahlar konuşmaya başladı. Arbedede Tacettin Başoral ile Erkan Serbest birbirlerini karşılıklı olarak silahla yaraladı. Oğlu Erkan’ın yerde yattığını gören baba Ridayettin Serbest, oğlunun kullandığı tabancayı yerden alarak onu yaralayan Tacettin Başoral’ın başına ateş etti.

CİNAYET ANI KAMERALARA YANSIMIŞTI

Oğlunun öldüğünü zanneden babanın onu yaralayan kişiyi öldürme anı ve sonrasında yaşananlar kameralar tarafından saniye saniye görüntülendi. Savcılığın olayla alakalı soruşturması tamamlandı. Hazırlanan 6 sayfalık iddianamede, olayın çıkış sebebi ve yaşananlar bütün teferruatıyla kaleme alındı.

 

Adli Tıp Kurumu raporunda, başından vurulan maktulün vücuduna da 3 merminin isabet ettiği ölümünün baba-oğlun müşterek atışlarıyla gerçekleştiği belirtildi. Savcı, oğlunu yaralayan maktul Tacettin Başoral’ı başından vurarak öldürmekle suçlanan tutuklu baba Ridayettin Serbest hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiğini ifade etti. Ridayettin Serbest hakkında, ‘haksız tahrik altında adam öldürmek’ suçundan 18 yıla kadar, ‘basit yaralama’ suçundan ise 5 yıla kadar hapsi istendi. Olayda yaralanan ve tedavi gördükten sonra tutuklanan oğlu Erkan Serbest’in ise ‘kasten öldürmek’ suçundan müebbet ve ‘silahla tehdit’ suçundan da 5 yıla kadar hapsi talep edildi.

Son olarak tutuksuz sanık olan aracı Abdulhakim Yılmaz’ın da ‘resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek’ suçundan 5 yıla kadar hapsi istendi. 3 sanık önümüzdeki günlerde Bursa 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X