Torba Yasa esnafa anlatıldı

Torba Yasa kapsamına giren alacaklarla ilgili bilgi veren Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürü Selim Aktaş, esnafı ilgilendiren asıl kısmın 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu`nun öngördüğü vergiler, vergi cezaları ve bunlara uygulanan gecikme faizleri old

Torba Yasa esnafa anlatıldı
HABERİ PAYLAŞ
ÖMER BİLİK
  
Mudanya Esnaf Teşkilatları Başkanlığı tarafından STK katkılarıyla düzenlenen toplantıda konuşan Selim Aktaş, 30 Nisan 2014 tarihine kadar verilmiş beyannamelerden doğan vergi borçları, vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları, emlak vergileri, çevre temizlik vergileri, belediyelerce takip edilen su ve atık su bedelleri ve motorlu taşıtlar vergilerinin bu kapsama alındığını bildirdi.
 
KESİNLEŞMİŞ ALACAKLAR
 
Kanun kapsamında taksitlendirilmesi gereken alacağın, kanunun yürürlüğe girdiği tarihte kesinleşmiş alacak olması gerektiğinin altını çizen Aktaş, Torba Yasa ile getirilen düzenlemelerin kesinlikle vergi affı olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.
 
Aktaş, “Yapılandırma ile alacak asıllarının tamamı tahsil edilirken, gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezası yerine, güncel enflasyon farkı ekleniyor. Alacak aslına bağlı olmayan vergi cezalarının ise yüzde 50’si siliniyor. Kalan yüzde 50 tahsil edilirken, ferdi alacaklardan tamamen vazgeçiliyor. Kapsam dâhilindeki idari para cezalarının da tamamı tahsil edilecek. Ferdi alacaklar ise güncel enflasyonla yeniden yapılandırılacak” dedi.
 
PRİM BORÇLARI
 
Mudanya Esnaf Teşkilatları Başkanı Emir Ali Usta da, esnaf ve sanatkârlara hükümetin sağladığı kolaylıktan yararlanma çağrısında bulunurken, SGK Mudanya Merkez Müdürü Hasan Sarı ise, işveren ve sigortalıların pirim borçlarına getirilen yapılandırma imkânının yanı sıra birçok alanda yapılan değişikleri anlattı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X